Aslan Kuyruğu Otu Faydaları Nelerdir?


Aslan Kuyruğu
Aslan Kuyruğu

Asya’nın iklimi yumuşak bölgelerinde yetiştiği, Himalaya’ya ve Doğu Sibirya’ya kadar yayıldığı sanılmaktadır. Aslankuyruğu çok eskiden beri tanınmaktadır. Theophrast ve Dioskorides bitkiyi mide ilacı olarak kullanmıştır. Kalp hastalıklarına karşı 15. yüzyıldan sonra kullanılmaya başlanmıştır. Lonicerus ile Matthiolus bitkiyi kalp sancı ve çarpıntıları, eklem yerleri felçleri ve epilepsi için kulanmıştır.

Tıbbi Nitelikleri: Balgam söktürücü, güçlendirici, kramp çözücü, menstrüasyon ayarlayıcı, yara kapatcı, temizleyicidir.

Kullanıldığı Yerler: Bronşit, gaz şişkinliği, kalp çarpıntısı, menstrüasyon, sürgün

Botanik: Genellikle ülkemizin kuzeybatı bölgesinde nadasa bırakılmış tarlalarda, köy yollarında, çit kenarlarında, kuru otlaklarda, çalılıklarda yetişir. Çok yıllık olan bitkinin çok sık dallı kökünden 50-150 cm arasında dört köşe, içi boş, kırmızımsı menekşe rengi saplar çıkar.

Yapraklar karşılıklı kalp biçimli, yumuşak kıllıdır. Altta daha çok (3-7) parçalı, üstte 3 parçalı, kenarları dişli, uzun saplıdır. Yukarıdaki yapraklar koyu yeşil alttakiler ise gri yeşildir. Çiçek renkleri pembeden erguvani kırmızıya değişir. Çiçekler sapların üzerinde yukarıdan aşağıya kadar dizili çember görünümünde hazirandan eylüle dek açarlar.

Nelerinden Yararlanılır: Tam açılmış çiçekli dallarından yararlanılır.

Toplanması ve Saklanması: Çiçek açtığında çiçekli üst dallar toplanmalı, sapları odunlaşmış olan bölümleri toplanmamalıdır. Küçük demetler halinde gölge, havadar yerlerde asılarak kurutulur. Kıyılarak ağzı kapalı kaplarda saklanır.

Kokusu Ve Tadı: Sert, hoş olmayan bir kokusu ve keskin, olmayan bir tadı vardır.

Yan Etkileri: Önerilen ölçülerde kullanıldığı sürece herhangi bir yan etkisi yoktur. Fazla miktarda kullanıldığında karın ağrısına, şiddetli kusmalara, kanlı dışkıya ve aşırı susuzluğa neden olur.

Bitkiden Yararlanma Yöntemleri: Çay: Silme dolu 1 çay kaşığı kıyılmış bitkiye 150 ml kaynar su eklenir, 5 dk demlenip süzülür.

Toz: Çok iyi kurutulan bitki öğütülerek elde edilir.

İçindeki Bazı Maddeler: Az ölçüde eterli yağ, organik asitler, acı maddeler, alkaloitler (strahidrin, betonisin, leonurin), glikozitler, potasyum, kalsiyum, reçine. Bitkinin içeriği tam olarak araştırılmamıştır.

Bazı Öneriler:

Bronşit: Aslankuyruğu bitki 5 g kıyılmış çiçekli bitkiye 150. ml sıcak su eklenir, 5 dk demlenip süzülür. Günde 3 çay fincanı içilir.

Gaz Şişkinliği: 1 çay kaşığı kıyılmış çiçekli bitkiye 150 ml sıcak su eklenir, 5 dk demlenip süzülür. Yemeklerden sonra 1 çay fincanı içilir.

İshal: Aslankuyruğu bitki 3 g kıyılmış çiçekli bitkiye 150 ml sıcak su eklenir, 5 dk demlenip süzülür. Günde 2 çay fincanı’ içilir.

Kalp Çarpıntısı: Papatya çiçek 10 g Kedi otu kök 45 g Aslankuyruğu bitki 45 g, 1 yemek kaşığı karışım 150 ml suda 2 dk kaynatılıp süzülür. Biraz şeker karıştırılarak içilir.

Menstrüasyon Bozukluğu: Aslankuyruğu bitki 5 g kıyılmış çiçekli bitkiye 150 ml sıcak su eklenir, 10 dk demlenip süzülür. menstrüasyondan 2 hafta önce başlanarak günde 2 çay fincanı içilir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir