Geven Nasıl Yetiştirilir?


Geven
Geven

Baklagiller familyasına ait bir bitki türü olan geven tek ya da çok yıllıklı olarak yetişir. Çalı şeklinde yetişen geven familyasında bulunan 18.860 farklı tür içerisinde 2000 farklı türü kendi bünyesinde barındırır. Bu nedenle geven oldukça farklı türlere sahip bitki olarak bilinir. Her şartta yetişebilen geven oldukça yaygın bir bitki türüdür. Aynı zamanda dayanıklı bir bitki olan geven yapısında bol miktarda etkin madde barındırır.

İklim isteği

Geven her türlü şartta kolaylıkla yetişebildiği için oldukça dayanıklı bir bitkidir. Uzun kökleri sayesinde kuraklığa ve soğuğa karşı dirençlidir. Karasal iklimden ılıman iklimlere kadar geniş bir alanda yayılım gösterir. En verimli olarak ise ılıman iklimlerde yetişir.

Toprak İsteği

Dayanıklı bir bitki olduğu için özel bir toprak isteği yoktur. Genellikle kumlu ve organik madde yönünden zengin topraklar üzerinde yetişse de her türlü toprak üzerinde sağlıklı olarak yetişebilir.

Ekimi

Tohum ile yetişen bir bitkidir. Geven ekimi ise tohumların toprağa serpilmesi suretiyle yapılabilir. Ekim mibzerler yardımıyla sıra şeklinde de yapılabilir. Çalı türü yetiştirilecekse eğer sıra aralıkları gerekli mesafede ayarlanmalıdır.

Hasat

Bitki gerekli olgunluğa ulaştığı zaman hasat edilir. Hasat topraktan sökerek yapılır ve sökülen bitkinin kökleri 50-60 santimetre yukarıdan kesilir ve geri kalan kısmı kullanım şekline göre işlenir. Kesilen kökler ise ince ince kıyılarak hayvanlara yem olarak kullanılır.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir