Kara Kavak Nerede Yetişir?


Kara Kavak
Kara Kavak

Her bölgenin kendi doğal yapısına uygun çeşitli türde kavak ağacı yetiştiriciliği yapılılır. Kara kavak ağacının ise ana vatanı Avrupa, Güneybatı ve Orta Asya’dır. Türkiye’de İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri gibi pek çok alanda kara kavak ağacı yetiştirilir. Trakya Bölgesin’de de bu ağaca rastlamak mümkündür.

Botanik özelliklerine göre en önemli kavak yetiştiriciliği Samsun’un Terme İlçesine aittir. Kara kavak ağacı ismini kesildiğinde gövdenin orta kısmında yuvarlak kara bir çember bulunmasından dolayı almıştır. Çok çabuk büyür ve yaşlandıkça olgunlaşır. Yaprakları damla şeklinde tüysüzdür. Gövdesi ince ve uzundur. Tacı geniş yumurtamsı, kabuğu soluk gri renktedir. Tomurcukları kırmızı ve yapışkan, yaprak sapı uzun ve yan tarafa yassıdır. Çimlenemediği için tohumlama ile üretimi oldukça zordur. Steril bir ağaç türü olmasından dolayı sadece çelikleme yöntemiyle üretilir.

Kara kavak ağacı yaklaşık 25-30 metre boyundadır. Kara kavak ağacı ılıman ve  serin iklimde, rutubetli ve nemli bölgelerde özellikle akarsu kenarı, dere kenarları ve dolma arazilerde iyi yetişir.

Toprağı gevşek ve hafif yapılı olmalıdır, aşırı kireçli ve tuzlu olmamalıdır.  Hava kirliliğine dayanıklı bir ağaç türüdür.

Kara kavak iki evciklidir. Mart ve Nisan aylarında çiçek açar.  Yumuşak dokuya sahip olduğundan kağıt, kibrit ve mobilya malzemesi olarak kullanılır. Bahçe, park, tarla gibi pek çok yere rüzgar kesici özelliğinden dolayı dikimi yapılır.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir