Borazan Mantarının Faydaları Nelerdir?


Borazan Mantarı

Latince adı Craterellus Cornucopioides olan ve külaha benzeyen koyu gri şekli ile öne çıkan borazan mantarı lezzetli mantarlar arasında yer alır. Boyu 6 – 15 santimetre aralarında olan borazan mantarı genellikle kayın, meşe gib geniş yapraklı ağaçların yer aldığı ormanlarda yetişir. Siyah olmaları nedeniyle iyi gizlenme özelliğine sahiptir ve bu nedenle bulunmaları zordur.

Dünya çapınca genellikle Kuzey Amerika ve Avrupa ile birlikte Japonya ve Kore’de yetişir. Yetiştiği bölgelerin mutfaklarında ise bolca kullanılır.

Borazan Mantarının Faydaları Nelerdir?

  • Yapısında bol miktarda lif bulunmasından dolayı sindirim sistemi üzerinde oldukça etkilidir.
  • Yüksek miktarda C vitamini içermesinde dolayı bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.
  • Doymamış yağ asitleri bakımından da oldukça zengindir.
  • 100 gram borazan mantarında 70 gram protein bulunur. Bu nedenle borazan mantarı iyi bir protein deposudur. Günlük alınması gereken protein miktarını tek başına karşılar.
  • Vücut sağlığı için gereken faydalı karbonhidratlara sahiptir.
  • Balık yemekleri ile en uyumlu mantar çeşidir.
  • Yüksek besin değerleri ile vücuda genel bir direnç sağlar.

Borazan Mantarı Nasıl Yenir?

Borazan mantarı zor bulunması nedeniyle pahalı mantarlar arasında yer alır. Borazan mantarı yenmeden önce iyice temizlenmesi gerekir. Şeklinin külah gibi olması nedeniyle içerisinde toz, toprak ve fark edilmesi zor böcekleri barındırıyor olabilir. Bu yüzden mantarı temizlemek için en doğru yol ortadan ikiye bölmektir. Mantarı kolay ve zararsız bir şekilde ikiye ayırmak için tepe kısmından farklı yönlere doğru çekilmesi gerekir. Mantar ortadan ikiye ayrıldıktan sonra yapılacak yemeğe göre sote edilebilir, tempura olarak ya da kurutularak pişirilebilir. Eğer tempura olarak pişirilecekse üst katmanın ince olması gerekir.

Borazan mantarının başka mantarlarla karıştırılarak yenmesi tavsiye edilen bir durum değildir. Borazan mantarı deniz mahsülleri, tavuk, pirinç ve makarna gibi yemeklerle dengeli bir uyum yakalar ve iyi bir lezzet sunar. Hamur işlerine de ayrı bir tat katan borazan mantarı pizzalarda da kullanılabilir. Genellikle domates sosu olmayan pizzalarda tercih edilir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir