Migren Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler


Sebze
Sebze

Günümüzde yapılan araştırmalara göre erkeklerin %9’ukadınların ise %25’i kronik migren ağrısı yaşıyor. Çoğu kişi de rastlanan bu rahatsızlık, kişiyi ağrıdan duramayacak hale getirip, uyku uyumanın bile imkansız olduğu acı dolu saatler geçirmesine neden olur. Migrenden dolayı başı ağrıyan bireyler ise çözümü ilaçlara sarılarak arar. Tıbbın ilerlemesiyle çoğu hastalığa olduğu gibi migren ağrısına da iyi gelen ilaçlar bulundu ve piyasaya sürüldü. Fakat ilaç kullanmak istemiyor ve migren ağrısının önüne doğal yollar ile geçmek istiyorsanız, migren ağrısına iyi gelen doğal yiyecekler de mevcut. İşte sizler için hazırladığımız, migren ağrısına iyi gelen 5 yiyecek listesi;

Keten Tohumu

Keten tohumu oldukça zengin bir Omega-3 kaynağıdır ve yapılan araştırmalar bizlere göstermiştir ki Omega-3 migren ağrısını azaltan özelliğe sahiptir. Ayrıca Omega-3, migren nöbetlerinin yaşandığı sıklıkları da azaltacak özelliğe de sahiptir ve bu sayede ağrısız geceler geçirmenizi sağlar.

Ispanak

Ispanak sebzesi riboflavin maddesi içerir B2 vitamini bakımından zengin bir doğal kaynaktır. Migren tedavisinde kullanılan ilaçlara bakıldığı zaman içerisinde B2 vitamini barındırdığını görürüz ve migren ağrısının azalmasında B2 vitamini önemli rol oynar. Ispanak ise diğer sebzelerle kıyaslandığı zaman B2 vitamini açısından en zengin besinlerin başında gelir.

Mısır

Mısır veya öteki ismiyle darı Magnezyum açısından zengindir ve magnezyumda migren ağrılarının tedavisinde kullanılan önemli bir maddedir. Migren ağrısı için tüketeceğiniz mısırı, sabah aç karnına ilk öğün olarak tüketmenizi öneririz. Yapılan araştırmalarda bu şekil de tüketildiğinde etkisini daha çok gösterdiği kanıtlanmıştır.

Su

Su yaşam kaynağımızdır ve az tüketildiğinde bir çok hastalıkla burun buruna gelme ihtimalimiz oldukça yüksektir. Migren de onlardan biridir. Vücudun susuz kalması adeta migrene “harekete geç” komutu vermektedir. Bu yüzden su tüketiminize çok dikkat etmelisiniz, vücudunuzu susuz bırakmamak sizi migren ağrılarından koruyabilir.

Zeytinyağı

Son araştırmaların sonuçları bizlere gösteriyor ki zeytinyağı içerdiği omega-3 sayesinde migrenin baş düşmanlarından biridir. Zeytinyağının migrenle savaşta bu kadar önemli olmasının bir diğer nedeni ise soframıza giren her yemeğin içine koyma şansımızın olmasıdır. Zeytinyağı günün her öğününde tüketilebilir, migren ağrılarına karşı oldukça etkili bir doğal ilaçtır.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir