Saksı Bitkileri İçin Sebze / Meyve Gübresi Nasıl Yapılır?


Saksı Çiçeği
Saksı Çiçeği

Sebze ve meyve parçalarından sıvı bir gübre üretmeniz şaşırtıcı olmaz mıydı? Eh, şimdi yapabilirsin. Bu organik gübre tarifi sayesinde özellikle saksı bitkileriniz için sebze / meyve bitkisi hazırlayabileceksiniz.

Hazırlayacağınız meyve / sebze gübresi tamamen eklediğiniz malzemelere bağlıdır. Örneğin, gübreniz muz kabuklarını içeriyorsa, fosfor ve potasyum açısından zengindir. Çay yaprakları ve kahve telvesi büyük bir azot kaynağıdır ve yumurta kabukları kalsiyum ve diğer eser elementler bakımından zengindir. Epsom tuzu ve Amonyak eklerseniz, her ikisi de isteğe bağlı olarak magnezyum, kükürt ve azot eklemenize yardımcı olur.

Sebze / Meyve Gübresi İçin İhtiyacınız Olanlar

  • Sebze ve meyve artıkları
  • Karıştırıcı
  • Kova
  • Su
  • Epsom tuzu (isteğe bağlı)
  • Amonyak (isteğe bağlı)

Sebze / Meyve Gübresi Nasıl Hazırlanır?

Aşama 1: Gün içinde meyveve sebze artıklarını saklayın. Pişirilmiş veya çiğ yumurta kabuklarını, kahve telvesi, kullanılmış çay yaprakları beraber saklayabilirsiniz. Koleksiyon yeterli miktarda ulaşmak için zaman alıyorsa, sebze artıkları bir dondurucuda saklayın.

Not: Ayrıca haşlanmış sebzeler için kullandığınız suyu da saklayabilirsiniz.

Aşama 2: Blendere eklemeden önce bir dondurucuda sakladığınız artıkların çözünmesini bekleyin. Tutarlı bir macun elde etmek için karıştırıcıya biraz su ekleyin.

Aşama 3: Kovaya koyacağınız her bir kepçe karışım için 1 yemek kaşığı epsom tuzu ekleyebilir ya da bir kahve kaşığı kadar amonyak ekleyebilirsiniz. Tüm bunları blenderda iyice karıştırın.

Aşama 4: Gece boyunca bekletiniz, ertesi gün kullanıma hazır olacaktır. İsteğe bağlı olarak içindeki kalın parçaları çıkarabilirsiniz. Ancak çok koyu veya yoğun kıvamda ise biraz su ekleyip karıştırmanız gerekebilir.

Not: Bu organik gübreyi bir ay içinde iki kez kap sebzenize, ev bitkilerine ve süs bitkilerine uygulayın.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir