Unutkanlığa İyi Gelen Yiyecekler ve Bitkiler Nelerdir?


unutkan
unutkan

Unutkanlığa karşı beyni korumak ve hafızayı güçlendirmek için yediğimiz besinlerin etkisi oldukça fazladır. Bu yazımızda unutkanlığa karşı iyi gelen yiyecekleri sizlerle paylaşıyoruz.

İyi bir hayat yaşamak için sağlıklı beslenme şart; dengeli ve iyi beslenerek, kalp rahatsızlıkları, şeker hastalığı, tansiyon hastalıkları ve damar hastalıkları gibi pek çok rahatsızlığın önüne geçebilir ve beynimizin çok daha iyi bir performansta çalışmasına sağlayarak unutkanlığı önleyebiliriz.

Örnek olarak, çok fazla doymuş yağ bulunduran besinler kötü kolesterol miktarını artış göstermesine ve damarlarda tıkanıklığa sebep olarak beyne giden kan miktarında azalmalara sebep olabilir.

Eğer beynimize giden kan miktarı azalırsa buna bağlı olarak kan vasıtasıyla beynimize taşınan oksijen miktarı da da düşecektir. Yeterince oksijen alamayan beyin belli bir süre sonra zayıf hafızayaunutkanlığa ve bir sonraki boyutta ise “vasküler demans” problemine yol açabilir.

Metabolizmaya, kalbe, damarlara ve beyne iyi gelen, içerisinde omega-3 yağ grubu, toksin karşıtı, yüksek miktarda mineral ve vitamin içeren gıdalar unutkanlığa iyi gelen yiyecekler arasındadır.

Unutkanlığa İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Ispanak: İçerisinde yüksek miktarda mineral ve folik asit bulunduran ıspanak beynin gelişmesinehafızayı korumaya ve unutkanlığı önlemeye yaramaktadır. Bunun yanı sıra folik asit, Alzheimer hastalığına yakalanmamak ve yaşlılığa bağlı unutkanlık problemine karşı tedavi yöntemi olarak uygulanan vitamin çeşitleri arasında ilk tercih edilendir. Günlük 250 gr ıspanak tüketerek folik asit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Brokoli de folik asit için çok iyi bir kaynaktır.

Elma: İçerisinde “quercetin” antioksidanını bulunduran elma, beyin hastalıklarına sebep olabilecek bir çok zararlı bakteri ve virüse karşı etkin bir koruma kalkanı sağlayarak unutkanlığa iyi gelir.

Domates: İçerisinde “likopen” antioksidanını bulunduran domates, zararlı bakteri ve virüslerin beyin hücrelerinde oluşturabileceği tahribatları engelleyerek unutkanlığı önler.

Koyu çikolata: İçerisinde bulundurduğu bol miktardaki kafeinle enerji ve konsantrasyonu artıran koyu çikolatalarında vücuda antioksidan etkisi bulunmaktadır. Koyu çikolatanın hafıza koruyucu etkisi vardır.

Dikkat: Bahsettiğimiz etkilerden yararlanabilmek için %50 ile %70 arası bitter oranı bulunan çikolataları tüketmelisiniz. Ayrıca çok fazla çikolata tüketmek vücuda zararlı olacaktır. Bu nedenle yeteri kadar (10-15gr) tüketmelisiniz.

Yeşil çay: İçerisinde bol miktarda kafein bulunduran yeşil çay, dikkat eksikliğini giderir, pozitif etki yaratır ve unutkanlığı önler. Yeşil çay üstün antioksidan özelliklere sahip olduğundan dolayı başta beyin olmak üzere organları koruyucu bir etkiye sahiptir. Bu nedenle günde 1 bardak yeşil çay tüketmelisiniz.

Nar suyu: İçerisinde bol miktarda antioksidan bulunduran nar suyu, hücrelerin dokularının bozulmasına ve işlevlerini önleyecek tüm zararlı maddelere karşı koruma sağlar, bağışıklık sistemini güçlendirir ve unutkanlığa iyi gelir. Nar suyunu; portakal, greyfurt gibi turunçgil beyin hücrelerine iyi gelen turunçgillerle birleştirip tüketebilirsiniz.

Derin deniz balıkları: İçerisinde bol miktarda omega-3 yağ asidi bulunduran somon, levrek ve kalkan gibi balıkların unutkanlığa iyi geldiği kanıtlanmıştır. Bu balıkları tüketmeniz hem beyin hem de vücut sağlığınızı olumlu yönde etkileyecektir. Hafta boyunca en az 2-3 gün balık tüketmelisiniz.

Kuruyemişler: İçerisinde sağlıklı yağları bulunduran fındık,fıstık,badem,kaju,kabak ve ay çekirdeği gibi kuruyemişlerden her gün 1 avuç tüketmek unutkanlığa çok iyi gelir ve hafızayı korur.

Kepekli tahıllar: Organların bütün hepsinde olduğu gibi beyninde sürekli ve düzenli bir kan akışına ihtiyacı vardır. Kepekli tahıl ürünleri olan yulaflı besinler, tahıl oranı yüksek ekmekler ve esmer pirinç gibi kolesterol kontrolünü sağlayabileceğiniz gıdalar tüketirseniz damar tıkanıklarının önüne geçersiniz ve beynin sorunsuz çalışmasını sağlarsınız.

Unutkanlığa İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Biberiye: Hafızayı kuvvetlendiren ve unutkanlığa iyi gelen iyi bitkilerden biri biberiyedir. Tarihi Antik Yunan zamanına kadar dayanan biberiye beyindeki nöronları uyardığı bilenen en eski bitkidir. Üzerinden çok uzun zamanlar geçmesine rağmen popülerliğinden hiç bir şey kaybetmemiştir. Biberiye beyin damarlarını genişletir ve daha iyi bir çalışma potansiyeli sunar. İçerisinde hafıza güçlendirici karnosik asit bulundurur.

Hazırlanışı: 1 bardak kaynar suya 2 çay kaşığı kurutulmuş biberiye ekleyin demlemeye bırakın. 5 dakika sonra tüketim için hazır. Afiyet olsun.

Şevketibostan bitkisi: Dikenli yapısı ve ve uzun yaprak yapısı nedeniyle zor toplanılan bir bitki olmasına rağmen ilk olarak Güney Avrupa’da yetişmiş, daha sonra tüm dünyaya yayılmıştır. Türkiye’de en çok Ege bölgesinde yetişe şevketibostan bitkisi, kan dolaşımını artırır, kanı temizler ve vücuttaki toksinleri atarak beyin hücrelerine daha fazla oksijen gitmesini sağlar. Bu nedenle şevketibostan bitkisi unutkanlığa iyi gelir.

Hazırlanışı: Şevketibostan bitkisini kurumuş yapraklarından ayırın ve taze kısımlarını bir kasede biriktirerek kaynar suya atın ve 10 dakika kadar kaynatın. Daha sonra et yemeklerinize, ıspanak ya da pırasa yemeklerinize ekleyerek tüketebilirsiniz.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir