Kefirin Faydaları ve Evde Kefir Yapımı


Kefir
Kefir

Kefir Nedir ve Kefirin Faydaları Nelerdir

Kefir kültüre edilmiş, bir çok sağlık unsuru içeren ayran benzeri bir içecektir. Kefirin faydaları saymakla bitmez.Kefirin kaynağı çok eski yıllarda Kafkasya’ya dayanmaktadır. Kefir, Kafkasyalılar için uzun yaşamanın kaynağını ve sırlarını barındırmaktadır. Kefir ekşi ve ferahlatıcı tadı ile ayrana, yoğurtta bulunan maya ve bakterilerin bağırsak siteminde tutunma özelliği olan ‘probiyotik’(Faydalı bağırsak bakterileri) yapıları ile de yoğurda benzemektedir.

İkisi de mayalanmış süt ile hazırlanan kefir ve yoğurt görünüş olarak birbirine benzer. Her iki ürün arasındaki fark ise birinin probiyotik üretimine yardımcı olması, diğerinin kendisinin probiyotik olmasıdır. Yani yoğurt içerdiği bileşenler ile probiyotik üretimine katkıda bulunurken kefir direkt olarak bu mikroorganizmaları içermektedir. Bu özelliği ile sindirim sorunlarına daha hızlı bir çözüm sunar.

Kefirin içinde insan metabolizmasına çok yararlı bakteriler bulunmaktadır, bu bakteriler aynı zamanda kefirin köpürmesini de sağlamaktadır. Kefir, B12, B1 ve K vitamini bakımdan da zengindir. Bu vitaminlerin yeterli alınması durumunda gerek böbrek, karaciğer ve sinir sistemine gerekse deri rahatsızlıklarına sayısız fayda sağladığı bilinmektedir.

Kefirin Faydaları

Kefirin faydaları saymakla bitmez. Kolay sindirilebilir olması, bağırsakları temizlemesi, faydalı bakteriler ve mayalar, vitaminler ve mineraller, ve proteinleri içermesi. Kefir dengeleyici bir gıdadır. Sinir sistemi üzerine olan sakinleştirici etkisi nedeni ile uyku bozuklukları, depresyon ve hiperaktivite rahatsızlıklarında kullanılmaktadır. Kefir, vücudun sindirim, dolaşım ve boşaltım sistemlerini düzene sokar ve zararlı organizmaların vücuttan atılmasında yardımca olur. Genel olarak yararları şu şekilde sıralanabilir;

 • Kefir, tüm alerjilere karşı en kuvvetli iyileştiricidir.
 • Karaciğer hastalıklarının tedavisinde yardımcı olabilir.
 • Safra kesesi taşlarını dökmeye yardımcı olur.
 • Vücudu ağır metal, tuz ve alkol gibi maddelerden arındırır.
 • Kötü kolesterolü düşürür.
 • Bağırsak yolunu temizler.
 • Rahatsız bağırsak sendromuna iyi gelir.
 • Gastrit tedavisinde etkilidir.
 • Pankreas sorunlarında faydalıdır.
 • Ülseri tedavi edici özelliği vardır.
 • Kolon kanserini önlemede yardımcı olabilir.
 • Mantara iyi gelir.
 • Kanser hücrelerinin büyümesini engeller.
 • Sedef hastalığı tedavisinde yardımcı olabilir.
 • Egzama tedavisinde kullanılır.
 • Kefir, enerji verir.
 • Kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.
 • Metabolizmayı çalıştırır.
 • Kilo vermek isteyenlere yardımcıdır.
 • Aknelere iyi gelir.
 • İlaçların yan etkilerini azaltır.
 • Kefir, tansiyonu düzenler.
 • Kan şekerini düşürür.
 • Kefir, midedeki gazı azaltır

Evde Kefir Yapımı

Kefir nasıl yapılır, evde kefir yapımı nasıl olur ? konusunda bilgiler vermeye çalışacağım. Kefir hazır olarak piyasadan satın alınabileceği gibi, ev ortamında kefir mayası yardımıyla da çok kolay bir şekilde hazırlanabilmektedir. Kefirin evde hazırlanması oldukça basit olup gerekenler süt ve kefir mayasıdır.

Evde Kefir Yapımı İçin Gerekli Olanlar;

-Kefir mayası
-Süt
– Kefir süzgeci (Tamamen plastik)
– Kavanoz (1 veya 2 Litrelik)
– Tahta kaşık
– Klorsuz iyi su
– Plastik kapaklı cam kap

Kefir tanelerine metal değdirmeyiniz. Mayalanma için karanlık ortam gereklidir. Kefir tanelerine sert davranılmamalı, dışındaki zar zedelenmemelidir. Kefir tanelerini yıkarken klorsuz temiz su kullanılmalıdır.

Kefirin Mayalanması İşlemi Nasıl Yapılır

Kefir
Kefir

UHT, pastorize (günlük) ya da kaynatılmış çiftlik sütü kullanabilirsiniz. Hijyen açısından en uygunu pastorize süttür. Her markada farklı bir tat elde edeceksiniz. Kendinize göre en uygununu zamanla bulabilirsiniz.

Oda sıcaklığına getirilmiş süt ile maya kavanoza konulur. 1 çorba kaşığını tepeleme dolduracak kadar kefir mayası 1 litre sütü mayalayabilir. Tahta kaşıkla çok az karıştırdıktan sonra dolap içinde karanlık ortamda, oda sıcaklığında mayalanmaya bırakılır.
Mayalanma 0 C ısıda 24 saat içinde tamamlanır. Daha fazla bekleyince tadı daha ekşi acımsı olur. 24 saatten daha az tutarsanız tatlı ve daha az kıvamlı bir kefir elde edersiniz. Mevsime ve ortama göre mayalanma süresi değişebilir. Hava sıcaksa süreyi azaltın.

Mayalandığını katılaşmış, yoğurt kıvamına gelmiş kefirden anlayabilirsiniz. Mayalama sone erince kavanozu karıştırıp süzdükten sonra kefiri buzdolabına koyun. 6-7 saat dinlenip soğuduktan sonra içebilirsiniz.
Sabah aç karnına ve geceleri yatmadan önce içilecek 1 bardak kefir sağlık açısından idealdir. İlk başladığınızda tadı farklı gelebilir. O yüzden 1 bardak içmekle başlayın.

Zamanla ve tadına alıştıkça kefir içmeyi arttırabilirsiniz. Gün içinde de dilediğiniz zaman tüketebilirsiniz.
Süzgeçte kalan kefir tanelerini hemen de mayalayabilirsiniz. Ara verecekseniz üzerini örtecek süt içinde en fazla 3-4 gün, daha uzun süre (1 aya kadar) bekletecekseniz taneleri iyice yıkadıktan sonra üzerini örtecek şekilde klorsuz su ile plastik kapaklı cam saklama kabında buzdolabına koyup bekletebilirsiniz.
Kefir taneleriniz mayalama yaptıkça artacak. Fazla mayayı çevrenizde isteyenlere verebilir ya da yiyebilirsiniz, mayanın kefirden daha faydalı olduğu da söyleniyor.

Kefir yapımında kullandığınız mutfak araç gereçleri asla metal olmamalıdır. Paslanmaz çelik ürünler mayaya bir zarar vermese de siz işinizi sağlama alıp cam, plastik ve ahşap malzemelerden şaşmayın. Ayrıca bu malzemelerin deterjandan iyice temizlenmiş, mümkün olduğunca steril olmasına da dikkat edin.
Kefiri yıkadığınız suyun içme suyu olmasına dikkat edin. Musluk suyundaki klor kefiri öldürür.
Mayalanma süresi ve haliyle tadı, en başta kefir mayasının cinsi olmak üzere, yaz ve kış aylarına, ortamın ışığına, kullandığınız sütün kalitesine göre değişir. Zamanla, yapa yapa size en uygun tadı yakalayacaksınız, asla vazgeçmeyin.

Kefir mayası canlı bir organizmadır. Ona en azından bir saksı bitkisine baktığınız gibi özenle bakın. Yıkarken ya da üzerine süt eklerken biraz nazik davranın. Mesela çok soğuk olmasın yıkadığınız su. Ve elbette musluk suyu da olmasın. Sütte sakladığınız kefir zamanla büyüyecektir.
Buzdolabında sakladığınız kefir mayasını kullanmayacaksanız bile en az haftada bir kez içme suyuyla yıkayın. Sonra yine sütte ya da suda saklayın. Ancak unutmayın, suda sakladığınız kefir mayasının bakteri sayısı azalır, veriminden de, tadından da kaybeder. En iyisi sütte ve en fazla bir hafta saklamak, en az haftada bir kefir mayalamaktır.

Kefiri nereden bulacağım diyorsanız, en iyi yöntem çevrenize, arkadaşlarınıza bir sormanız. Belki aralarında kefir sahibi olan biri vardır, size seve seve verecektir. Bu olamıyorsa interneti taramanızı tavsiye ederim. Kefir paylaşım grupları var. Bunun dışında Ziraat Fakültelerinin ve gıda bölümlerinin pek çoğu üretim ve satış yapıyor.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir