Kefiri Çocuklara Sevdirmenin Yolları


Kefir
Kefir

Her yaşta tüketilebilen bir içecek olan kefir, içerdiği probiyotikler ve zengin vitaminler ile sağlıklı yaşamda büyük destekçiniz olabilir. Genellikle yetişkinlerin tükettiği bu sayısız faydaları bulunan ürün ekşimsi tadı ile çocuk için pek sevilen bir içecek olmayabilir. Ancak çocukların sağlığı içinde önemlidir.

Kefirin Faydaları Nelerdir?

Sütün mayalanması ile elde edilen bir içecek türü olan kefirin sayısız faydası vardır. En önemli özelliği sindirim sisteminde destekçi bir ürün olmasıdır. Bağışıklığı güçlendirir. Süt ürünü olması nedeni ile kemik ve kas sağlığında da önemli bir faktördür. Kansızlığı engeller, düzenli olarak kullanılırsa kilo kontrolünün sağlanmasında yardımcı olur. Bunların yanında psikolojik rahatlama da, stres ile mücadelede katkısı görülür.

Kefirin Çocuk Sağlığına Faydaları

Çocuklar, gelişim çağında olduklarından kefirin içerisinde bulunan zengin besin değerleri ile bu çağı güzel bir şekilde geçirmeleri sağlanabilir. Diş sağlığında kemiklerin gelişiminde katkıları olacaktır. Bağışıklık sistemini güçlendiren bir içecektir ve çocuğun kolay hastalanmaması açısından iyi bir tercihtir.

Kefirin Çocuklara Sevdirilmesi İçin Ne Yapılmalıdır?

Çocuklar için süt çok önemli bir besin kaynağıdır. Kefir de bir süt ürünüdür. Ancak tadı süte göre daha ekşidir. Bu nedenle, çocuklara içirmek aileler için çok kolay olmayabilir.

Çocukların kefiri severek içmesi için farklı yöntemler geliştirmek durumunda kalabilirsiniz. İlk önce ne kadar sağlıklı olduğu çocuğa anlatılmalıdır. Bunun yanında güzel bir bardak içerisine konması çocuğun ilgisini çekebilir. Anne ve babasının da içtiğini görmek çocuk için kefiri daha önemli kılacaktır.

Anne ve babasını örnek alan çocuk, bu durumdan da etkilenecektir. Bu nedenle hep beraber içilmesinde fayda vardır. Kefir içtikten sonra sevdiği başka bir yiyeceği ödül olarak sunmakta başka bir yöntemdir. Bunun yanında tadına alıştırmak için çeşitli meyve aromalı türlerinden de alıp içirebilirsiniz.

Kefirin Protein Miktarı

Kefir, sütten üretildiği için yüksek protein değerine sahip bir besindir. 100 Gram kefirde ortalama  3,14 gr protein vardır. Ayrıca, 100 gram kefir 59,6 kcal kalori değerine sahiptir.

Kefiri Nereden Alabilirim?

Kefir, içilebilir halde birçok zincir markette bulunduğu gibi hazır mayaları da satılmaktadır. Bulunduğunuz yerdeki marketlerden kolayca kefir alabilirsiniz.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir