Papaya Hangi Vitaminleri İçerir?


Papaya
Papaya

Kavuna benzerliğiyle tanınan papaya meyvesi egzotik meyveler arasında kabul edilir. Bu meyveyle birçok farklı tat denenmesi mümkündür. Meleklerin meyvesi adıyla bilinen bu meyve hoş tadının yanında içeriği vitaminler sayesinde insan sağlığı için çok faydalıdır.

A Vitamini

Papaya yüksek oranda A vitamini içerir. Bu vitamin sayesinde göz sağlığıyla ilgili birçok noktada artılar sunar. Gece körlüğü, gece görüşünün düşüşü, göz iltihaplanması, kornea iltihaplanması gibi sorunların tedavisinde A vitamininin yapıcı etkileri görülür. Göz sağlığı dışında solunum yoluyla ilgili sorunların çözümünde de etkilidir. Papayanın dışında tere, şalgam, havuç, ıspanak, kara lahana ve kırmızı biber gibi besin maddelerinde bulunur.

B Vitamini

Papayanın içeriğinde B grubu kompleks vitaminler bulunur. B1 vitamini, vücuttaki proten ve yağ kütlelerinin parçalanmasını sağlar. B2 vitamini, yaşlanma etkilerini azaltarak cildin daha genç görünmesini sağlar. B3 vitamini vücudun insülin değerlerini dengede tutmaya yardımcı olur. Hücrelerin genetik işlevlerini yerine getirmesi için bu vitaminin varlığı şarttır.

C Vitamini

C vitamini, hastalıklara karşı sahip olunan ciddi bir kalkandır ve papaya meyvesi bu vitamini bol miktarda içerir. Özellikle kış aylarında artan hastalıklarla mücadelede vücudun dirençli olması için gerekli bir vitamindir. Aynı zamanda antioksidan olarak bilinen vitaminler grubunun içinde yer alır. Antioksidan özelliğindeki vitaminler A, C, E vitaminleri ve Selenyum mineralidir. Bu özelliğiyle cilt yaşlanmasını da durdurur. C vitamini portakal, greyfurt, ananas, limon, mandalina gibi besin maddelerinde de bulunur.

E Vitamini

Yağda çözünen vitaminlerden biri olan E vitamini, damar sertleşmesine engel olur. Bacaklardaki damarların tıkanmasının yürüme sorunları yaratmasından dolayı bu sorunları komple çözmeye yardımcı olur. Bunlara ek olarak kalp krizi riskini en aza indirir. E vitamini sayesinde göz sağlığının korunması mümkün. Papayadan başka ayçekirdeği, kırmızı biber, keten tohumu, fındık, ceviz gibi besin maddelerinde bulunur.

Karoten

Karoten, karaciğere depolanması halinde gerekli olması durumunda A vitaminine dönüşme özelliği gösteren bir provitamindir. Vücut için olmazsa olmaz vitaminler arasında sayılır. Papaya meyvesi karoten yönünden oldukça zengindir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir