Pamuk Hangi Hastalıklara İyi Gelir?


Pamuk

Köken olarak Hindistan’a dayanan pamuk, ebegümecigiller ailesine özgü bit bitki türüdür. Halen daha Hindistan en büyük pamuk üreticilerinin ilk sıralarında gelir. Ülkemizde güney bölgeler pamuk yetiştiriciliği konusunda ilerlemiştir. Sanayi ve tıp alanları başta olmak üzere çeşitli şekillerde kullanımı yapılır. Yapısal özelliklerinden dolayı insanlara birçok fayda sağlar ve iyi geldiği çeşitli hastalıklar bulunur.

  • Pamuğun yapraklarının ve kökünün kaynatılması sonucu elde edilen suyun sindirim sistemi üzerinde oldukça olumlu etkileri vardır. Tüketilen bu su bağırsakların yumuşamasını ve daha rahat bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bunun sonucu olarak kabızlık problemine çare bulur.
  • Kadınların regl döneminde yaşanan kanamaları düzenleyici etkileri bulunur.
  • Pamuğun bir diğer faydası ateş düşürücü özelliklerinin olmasıdır. Bu nedenle de ateşli hastalıklar karşısında oldukça etkili bir seçenektir.
  • Pamuğun sağlık dışında da birçok kullanım alanı vardır. Özellikle sanayide tekstil sektöründe kullanılan bir maddedir. Bunun haricinde çocuk bezlerinde ve makyaj malzemelerinde de pamuktan yararlanılır.
  • Tıp alanında yaygın bir kullanımı vardır. Önemli pamuk çeşitlerinden olan hidrofolik pamuk yaralanmanlarda pansuman malzemesi olarak kullanılır. Böylelikle kanamalar kolay bir şekilde kontrol altına alınır.
  • Pamuk vücuda direnç vermesi için de kullanılır. Bunun için pamuk tohumunun kaynatılıp içilmesi gerekir. Böylelikle yorgunluk, halsizlik gibi sorunlara karşı önlem alınmış olunur.

Pamuğun faydalarının yanı sıra dikkat edilmesi gereken özellikleri de vardır. Özellikle yapraklarını ve köklerini kaynatıp elde edilen su bağırsakların yumuşamasına yardımcı olduğu gibi rahim kaslarını da gevşetir. Böylelikle düşük riski yükselir. Bu nedenle de hamile kadınların pamuktan uzak durmaları gerekir. Aksi takdirde istenmeyen sonuçları meydana gelmesi olasıdır. Bunun dışında bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir