Papaya Nasıl Yetiştirilir?


Papaya
Papaya

Caricaceae familyasına ait bir bitki olan papaya ‘meleklerin meyvesi’ olarak nitelendirilir. Ana vatanı Amerika olan papaya tropikal bölgelerde yetişir.

Yüksek sıcaklık ve sürekli nem isteyen bir meyve olan papaya humuslu ve bol sulu topraklarda yetişme imkânı bulur. Toprağın besin elementleri açısından yeterli olması verim için önemlidir.

Papaya yetiştiriciliği tohum ile yapılır. Papaya tohumu biçim olarak zeytin çekirdeğine benzese de zeytin çekirdeğinden biraz daha küçüktür. Çelikleme yöntemi ile üretilemeyen papaya ağacının yumuşak bir gövde yapısı vardır. Gövdesi yumuşak olduğu kadar kırılgan bir yapıya sahiptir. Rüzgarın etkisi ile kırılabileceği için bu konuda önlem alınması önerilir. Alınabilecek önlemlerden bazıları evlerin çevresinde ya da ağaçların yakınlarında yetiştirilmesidir. Papayanın saksıda yetiştirilmesi bodur kalmasına sebep olur. Fakat bodur bir görüntüye sahip olması meyve verimi üzerinde olumsuzluk oluşturmaz.

Papaya tohumunun çimlendirilmesi için tohum suyu bekletilir. Bekleme süresi en az 2 gün olacak şekilde ayarlanır. Tohumlar erkek tozlaşması olduğu için çift ekilmelidir. Tohum ekimi sırasında sıkıştırılmış torf ya da gübre torf ve perlit karışımının kullanılması önerilir.

Papaya fideleri 20 cm’ye geldiği zaman dikimi yapılır. Bu dönem Şubat ve Mart ayları arasıdır. Bitkinin çiçeklenmesi ise dikildikten sonraki beşinci aya denk gelir.

Papayanın meyve verme süresi ortalama 3 yılı bulur. Meyvesi biçim olarak armuda benzeyen papaya sarı-turuncu renge sahiptir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir