Melek Otu Ve Faydaları


Melek Otu

Birçok türü bulunan ve Kuzey Yarımküre’de geniş bir yayılım gösteren melek otunun çiçekleri beyazdır. Güzel kokulu ve otsu bir bitkidir. İçeriğinde uçucu eterik yağ ve tanen bulunduran melek otu, maydanozgiller familyasındandır. Dere kenarları, çayırlar ve ormandaki ağaçsız alanlarda yetişen melek otunun boyu üç metreyi bulabilir.

Melek Otu Nerede Yetişir

Melek otunun iki türü çok yaygındır. Orta ve Kuzey Avrupa’da yetişen türü Angelica Officinalis olup yüksek bir bitkidir. İstanbul, Marmara, Doğu Karadeniz ve Beyşehir dolaylarında yetişen türü ise Angelica Sylvestris’tir. 2 veya daha çok yıllık bir bitkidir.

Melek Otu Ne zaman Yetişir

Haziran ile Eylül arasında çiçek açar. Eylül ve Ekim aylarında ise 2,3 veya 4 yıllık olan melek otu kökleri söküldükten sonra yıkanıp kurutulur. Melek otu kökü kurutulurken sıcaklığın 40C°’yi geçmemesi gerekir; çünkü bu durum eter yağlarının yok olmasına neden olabilir.

Melek Otunun Sağlığa Faydaları

Melek otu dikkatli kullanıldığı sürece, sağlığa iyi gelen pek çok yönü vardır. Sinirleri kuvvetlendirir ve kan dolaşımını düzenler. Mide ve bağırsak hastalıklarına iyi gelir ve spazmları giderir. İştah ve kuvvet de veren melek otunun yapraklarından çıkan suya pamuk bastırılıp konulursa ağrıyı keser. Dövülüp başa sürülen melek otu bitleri öldürür. Astım nöbetlerinde de rahatlatıcı olabilir. Verem ve kronik bronşitte tedavi edici etkisi vardır. Aynı zamanda, melek otu yaraları iyileştirir ve kalbi güçlendirir. Tüm bunların yanında panzehir özelliği de vardır.

İyi bir şekilde haşlandıktan sonra tüketilmesi gerekir. Tadı acıdır bu yüzden iyi haşlanması ve az tüketilmesi yani kullanım dozajı çok önemlidir. Ölçü olarak; yaprak, sürgün ve köklerinden alınan 40 gram melek otunun 1 litre suda kaynatılmasıyla yapılan bitki çayından günde 3 bayrak kadar içilir. Eğer kekik otu ile birlikte kaynatılıp içilirse kanı temizler. Daha fazlası tüketilmez. 1-2 haftalık kürden sonra en az 3-4 gün ara verilmesi gerekir. Ayrıca hamilelik sürecinde melek otu tüketilmesi zararlıdır.

İlaçlarda ham madde olarak kullanılan bitkilerin şifalı dünyası hastalıklara deva olabilir. Türkiye’de bolca bulunan melek otunun çok sayıda yararı vardır. Doğru bir şekilde kullanımı hastalıkları iyileştirir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir