Karanfil Ağacı Nerede Yetişir?


Karanfil
Karanfil

Mersingiller ailesine özgü bir bitki türü olan karanfil ağacının boyu 10-20 metrelere kadar ulaşır. Yıl boyunca ekimi yapılabilen karanfil ağacının yeşil ve mızrak biçiminde yaprakları ve pembe renkte çiçekleri bulunur. İnsanlara birçok fayda sağlayan karanfil ağacının yetişmesi için gerekli koşulların sağlanması gerekir.

Karanfil ağacının verimli bir şekilde yetişmesi için sıcaklık çok önemlidir. En ideal sıcaklık yaz mevsiminde 18-22 derece iken, kış mevsiminde 10-15 derecedir. Eğer sıcaklık seviyesi özellikle kış aylarında düşerse bitkinin yapısı bozulur. Yüksek sıcaklıklar da bitkinin gelişimini olumsuz yönde etkiler. Ayrıca, yetiştiği yerde sıcaklık değerlerinin hızlı bir şekilde değişmemesi gerekir. Çünkü sıcaklık değişimlerine karşı hassas bir yapısı vardır.

Karanfil ağacının yetişeceği toprakların süzek ve organik madde  zengin olması gerekir.  Toprağın pH değerinin 6-7 aralığında olması yeterlidir. Bunlara ek olarak toprağın çok asitli olmaması ve derinliğinin en yarım metre kadar olması önemlidir. Uzun süre ışıktan faydalanabileceği yerde yetiştirilmesi gerekir.

Karanfil ağacının ana vatanı Endonezya’dır. Günümüzde ise Afrika  kıtasının doğu  kısımlarında ve Hint Okyanusu’ndaki adalarda yetiştiriciliği yaygın olarak yapılır. Türkiye sınırları içerisinde ise daha çok seralarda ya da evlerde süs bitkisi olarak yetiştiriciliği yapılır.

Evlerin balkonlarında ya da bahçelerinde kolay bir şekilde  yetiştirilebilir. Süs bitkisi amacıyla bu şekilde yetiştiriciliği yapılır. Sadece uygun toprak seçiminin yapılması ve sulamaların aksatılmaması gerekir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir