Portakal Nasıl Yenir?


portakal
portakal

Lezzet ve vitamin deposu portakal herkes tarafın sevilen bir meyve çeşididir. Sulu ve tatlı olmasıyla damaklara hitap eden bu meyve aynı zamanda enerji ve vitamin deposudur. İçeriğinde başta yüksek oranda C vitamini olmak üzere B, E, P vitaminleri ile fosfor, demir, magnezyum, potasyum ve çinko mineralleri vardır.

Portakalın faydaları nelerdir?

Portakal, limonoids açısından zengin olduğu için cilt, akciğer, meme, mide ve kolon kanseri ile mücadele etmeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Özellikle portakal suyunu düzenli olarak tüketmek böbrek hastalıkları önler ve böbreklerde taş oluşma riskini azaltır. İçerdiği potasyum nedeniyle kalp sağlığı bakımından çok faydalıdır. Ayrıca lifli bir meyve olmasından dolayı kolesterol düşürücüdür.

Portakal düzenli olarak tüketildiğinde içindeki C vitamini serbest radikalleri nötralize ederek hücreleri korur. Serbest radikaller kanser ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıklara neden olur. Portakalda bulunan polifenoller bağışıklık sistemini güçlendirip, viral enfeksiyonlara karşı vücudu korur. Ayrıca bakteri kökenli virüslere karşı da vücudu güçlü tutar. Nezle, grip, boğaz iltihabı hastalıklarından korunmak için iyi bir içecektir.

Portakal limon gibi asitli olduğundan alkali bir meyvedir. Bu nedenle vücudun alkali dengesinin sağlanmasına yardımcı olur. Bunun dışında cilt üzerinde de olumlu etkileri bulunur. Portakalda bulunan bol miktardaki beta-karoten, aynı zamanda serbest radikallere karşı cildi koruyarak yaşlanma belirtilerini önler.

Portakal nasıl tüketilir?

Portakal meyve olarak iyice yıkandıktan sonra kabukları soyularak yenir. Portakalın suyu sıkılarak içilir. Hem faydalı hem de lezzetli bir içecektir. Kabuk kısımlarından rende yapılarak pasta, kurabiye, kek ve tatlılarda lezzet ve kıvam verici olarak kullanılır. Kabuklarından reçel yapılabilir. Portakallar soyulup rondodan geçilerek marmelat yapımında kullanılır. Ayrıca mısır nişastası, portakal suyu ve portakal kabukları rendesi ile portakal peltesi yapılabilir. Bunun dışında birçok etli ve zeytinyağlı yemek ve çorba çeşitlerinde de yemeklere farklı ve lezzetli bir aroma kazandırmak için portakalın suyu ve kabukları kullanılır.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir