Portakal Yağı Ne İşe Yarar? Portakal Yağının Faydaları


Portakal
Portakal

Portakal iyi bir C vitamini deposudur. Portakal yağı portakalın çiçek ve kabuklarından elde edilir. Birçok hastalığı çözmede kullanılabileceği gibi çeşitli cilt problemlerinde de iyi bir ilaç niteliğindedir. Bizim cilt yapımızla portakalın içinde bulunan bileşenler birbirine çok uyumlu olduğundan birçok cilt problemini çözmede rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Peki portakal yağının faydaları nelerdir? Portakal yağı ne işi yarar?

portakal
portakal

Portakalın kokusu birçok kişinin hoşuna gitmektedir. Özellikle kadınlarda adet ve menopoz dönemlerinde iyi bir yatıştırıcı, ruhu rahatlatıcı görevi görmektedir. Ayrıca kişide anksiyete bozukluğu varsa portakal yağının iyi geldiği tespit edilmiştir. Portakal yağının kokusu endişeyi azaltmakta, kişinin moralini yükseltmektedir.

Portakal yanının bir diğer özelliği de iltihap giderici olmasıdır. Vücuttaki iltihapları, enfeksiyonları, toksinleri dışarı atıcı özelliğe sahiptir. Vücudunuzda doku şişmeleri meydana geldiyse kan dolaşımını uyararak şişliklerin inmesini sağlar.

Eğer grip ya da başka nedenlerden dolayı boğazınızda şişlikler meydana geldiyse portakal yağıyla boğazınıza gargara yapabilirsiniz. Ayrıca grip gibi enfeksiyonlarda mikrobun yayılmasını engeller. Ağzınızda aft denilen yaralar çıktıysa portakal yağını gargara yapabilirsiniz.

Kas sorunu ya da spazm yaşıyorsanız portakal yağını mutlaka kullanmalısınız. Rahatsızlığın olduğu bölgeye portakal yağı damlatarak hafif hafif masajlar yapabilirsiniz. Ayrıca portakal yağı ishale de iyi gelmektedir.

Kabızlık günümüzde birçok kişinin dert yandığı bir rahatsızlıktır. Eğer kabızlık sorunu yaşıyorsanız karın bölgenize portakal yağından damlatın ve masaj yapın. Portakal yağı kabızlık diğer diğer sindirim yolu hastalıklarına da iyi gelmektedir.

Portakal yağı idrar söktürücü bir özelliğe sahiptir. Bu özelliğiyle vücuttaki toksinleri dışarı atmada oldukça etkilidir. Vücudumuzda biriken ürik asit, safra ve tuzun dışarı atılmasını kolaylaştırır.
Portakal yağı cilt içinde bir dost niteliğindedir. Vücuttaki fazla yağları atmada, selülitleri azaltmada işe yaramaktadır.

Zaman zaman çiftler cinsel sorunlarla karşılaşabilmektedir. Bu sorunlardan bazıları zevk almama, isteksizlik, sertleşme ve iktidarsızlıktır. Bu gibi sorunların çözülmesinde portakal yağı oldukça işe yaramaktadır.

Cildinizde kırışıklığa dönüşebilecek ince çizgiler oluşmaya başladıysa portakal yağını kullanmalısınız. Ciltteki kan akışını hızlandırarak cildin daha canlı ve parlak görünmesine yardımcı olur.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir