Portakal Hangi Hastalıklara İyi Gelir?


Portakal
Portakal

C vitamini grubunun ve turunçgillerin en önemli meyvesi olan portakal, aynı zamanda Akdeniz iklimiyle de özdeşleşmiş bir besindir. Kışın yapraklarını dökmeyen meyve ağaçlarından birisi olan portakal, içerisinde bol miktarda C vitamini içerir. Bu nedenle özellikle grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. Bu hastalıkların çabuk iyileşmesi için bol miktarda tüketilmesi gerekilen portakal, aynı zamanda hastalığın vücuda girmesini de önler. Bu sayede portakal vücuda direnç veren ve kış hastalıklarına karşı bir aşı görevini gören önemli bir meyvedir.

Portakal Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

  • Portakal hasta olmadan önce düzenli bir şekilde tüketilmelidir. Taze olarak tüketilen bu besin aynı zamanda sıvı olarak da tüketilebilir.
  • Portakal suyu, özellikle kahvaltılarda her gün alındığında bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.
  • Kansızlık sorunu yaşayan kişiler için birebirdir. Ayrıca çocukların zihinsel ve bedensel gelişimi için öğünlerde mutlaka portakal suyu içmeleri gerekir.
  • Portakalda C vitaminin yanında A ve B vitaminleri de bulunur. Bu nedenle içerisinde bol miktarda fosfor yer alır. Fosfor aynı zamanda yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Portakal, bu özelliği ile yüksek tansiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılabilir.
  • Portakal, aynı zamanda  ağız ve diş sağlığı için de önemlidir. Diş etlerinde ve ağız içi bölgesinde oluşan yaraların giderilmesi için portakal tüketilmelidir. Günde 2 veya 3 adet yenilen portakal diş etlerinin gelişimine katkı sağlar ve ağız yaralarının oluşmasını engeller.
  • Portakal, şeker hastaları için de önemli bir meyvedir. Meyveleri rahat bir şekilde tüketemeyen şeker hastaları, portakalı veya portakal suyunu tüketebilir. İçerisindeki şeker miktarı ile kanda çabuk dağılan ve bu nedenle şeker hastalarına rahatsızlık vermeyen bu meyve, kabukları tüketilerek de yenilebilir.
  • Portakal, ayrıca cilt rahatsızlıkları ve sorunlarına da iyi gelir. Portakal suyu ile yapılan maskeler veya portakal kabukları cilt bakımları için kullanılabilir. Böylece akne ve sivilce problemi çeken kişiler kısa bir süre içerisinde bu sorundan kurtulabilir. Kadınların günlük olarak kullanabileceği bu besin, kırışıklık ve selülit gibi cilt sorunlarının tedavisinde de kullanılabilir.

Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir