Havlıcan Hangi Hastalıklara İyi Gelir?


Havlıcan
Havlıcan

Zencefilgiller ailesinden gelen ve görünüş olarak da zencefil bitkisini andıran havlıcan çok yıllık odunsu bir birkidir. Ana vatanı Güneydoğu Asya ve Hindistan olan bitkinin gerekli iklim koşulları sağlanmadığı için ülkemizde yetiştiriciliği yapılamaz. Ancak havlıcanın toprakta yer alan gövdesinin ve köklerinin kurutulmasıyla elde edilen acı tatlı baharat ithal olarak ülkemize getirilir.

Havlıcan 3 metreye kadar uzayabilen mızrak şeklini andıran yapraklara sahip, pembe ve beyaz çiçekler açan bir bitkidir. Kök sapları kurutularak baharat olarak kullanılır. Tadındaki acımsılıktan dolayı balla birlikte tüketilmesi önerilir. Mutfak kullanımının yanı sıra tıp alanında da yardımcı olarak kullanılan bir bitkidir.

Bu bitkinin kökleri şekerleme ve çikolata yapımında lezzet ve aroma katmak için kullanılır. Bunun yanı sıra güzel görüntüsü ile iç tasarım alanında süs bitkisi olarak da sıklıkla kullanılır.

İçeriğinde bulundurduğu alpinol, alpinin gibi maddelerin yanı sıra havlıcandan elde edilen yağın içinde de sağlık açısından yararlı sarı madde ve flayonlar bulunur.

Havlıcanın faydaları nelerdir?

  • Bilinen en önemli özelliği altına kaçıran küçük çocukların ya da bir hastalık sebebiyle idrarını tutamayan kişilerin tedavisinde yardımcı olmasıdır. Tedavi sırasında havlıcan çayı tüketilebilir ya da havlıcanla beraber inci, hurma, civanperçemi ve biraz balı karıştırılıp macun halini getirilerek tüketilebilir. Etkisini en iyi şekilde görebilmek için düzenli olarak her gün tüketilmesi gerekir.
  • Romatizma, kulunç gibi ağrılı hastalıklarda balla karıştırılarak tüketilen havlıcan çayı ağrılarının azalmasına yardımcı olur.
  • Havlıcan ısırgan otu, keten ve polen karıştırılarak balla macun haline getirilip her gün bir tatlı kaşığı tüketildiğinde vücut direncini arttırır ve bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
  • Balgam söktürücüdür. Balgam problemlerinde havlıcan ıhlamurla beraber kaynatılıp bal ile tatlandırılarak tüketilebilir. Bu karışımın her gün düzenli olarak tüketilmesi etkili olur.
  • Gaz problemlerinin tedavisinde bir bardak ılık bal şerbetinin içerisine havlıcan tozu katılarak içilebilir. Bu karışım midedeki şişkinlik hissinin ve gazın giderilmesine yardımcı olur.

Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir