Çiçek Nasıl Dikilir?


Çiçek
Çiçek

Ev, bahçe, park, teras ve balkon süslemelerinde kullanılan çiçekler genellikle bahar ve yaz aylarında asıl yerlerine dikilir. Bununla birlikte sonbahar ve kış aylarında dikilen çiçek türleri de bulunur. Yetiştirilecek çiçeğin özelliğine göre toprak, ısı, ışık ve sulama gibi bazı konulara dikkat edilerek dikimin yapılması gerekir.

Çiçek Dikim Dönemleri

Ocak: Soğanlı ve rizomlu ilkbahar ve erken yaz çiçekleri
Şubat: Lale, şebboy, karanfil
Mart: Menekşe, papatya, karanfil, nergis, çuha
Nisan: Akşam sefası, glayol gibi tohumdan üretilen yaz çiçekleri
Mayıs: Kadife, kına, nergis

Çiçek nasıl dikilir?

Herhangi bir çiçek dikilmeden önce çiçeğin ekolojik ihtiyaçları hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Her çiçek için uygun toprak, sıcaklık, güneş ve su ihtiyacı farklılık gösterir.  Güneş ışığı ihtiyacı fazla olan bir çiçeği gölge ya da yarı gölge bir alana dikmek çiçeğin gelişimini olumsuz yönde etkiler.

Çiçeğin güneş ihtiyacına göre yer seçimi yapıldıktan sonra en uygun toprak seçimine sıra gelir. Saksı çiçeklerinin büyük bir bölümü genellikle geçirgen ve havadar toprakları sever. Köklerin baskı görmediği, suyu tutmayan, havadar ve hafif topraklarda birçok çiçek sağlıklı bir şekilde gelişebilir. Genel olarak aynı aileden gelen çiçekler benzer yetiştirme koşullarına sahiptir. Özellikle dış mekanda dikilen çiçeklerde aynı aileye mensup çiçeklerin bir arada ekilmesi, bakımlarını kolaylaştırır.

Bitki sulamasında en ideal saatler sabah ve akşam saatleridir. Güneşin tam tepede olduğu öğle saatlerinde, buharlaşma miktarı fazla olduğundan suyun toprağın derinlerine işleyebilmesi ve köklerin sudan daha fazla yararlanabilmesi için sabah ve akşam saatleri tercih edilir. Kullanılacak suyun oda sıcaklığında olması, aşırı soğuk sudan kaçınılması bitki sağlığı için önemlidir.

Çiçeklerde saksı değişimi ya da kökten çoğaltma yapılıyorsa, can suyunun dikimden hemen sonra köklere tamamen ulaşacak kadar verilmesi gerekir. Bu aşamada isteğe göre sıvı besin takviyelerinden az miktarda can suyuna ilave edilebilir.

Çiçekler türlerine göre farklı sıcaklıklara ihtiyaç duyar. Bu nedenle bazı çiçekler iç mekanda sabit ısıda yetişirken, bazı çiçekler dış mekanda havadar alanlara ihtiyaç duyar. Çiçeğin ısı ihtiyacına göre yer seçiminin yapılması kök hastalıklarını önleyeceği gibi aynı zamanda sağlıklı gelişmesini de destekler. Isı ihtiyacı karşılanmayan çiçeklerde yapraklarda hasar, kök çürükleri ve çiçek veriminde düşüş gibi problemlere sıkça rastlanır.

Saksıya ya da bahçeye çiçek dikerken kullanılabilecek en pratik karışımlardan biri bahçe toprağı, torf ve dere milidir. Ancak çiçek türüne göre daha geçirgen bir toprak da hazırlanabilir. Saksıya çiçek dikerken, saksının su akışını sağlayacak deliklere sahip olması, toprağın aşırı doldurulmaması ve sıkıştırılmaması kök sağlığı için önemlidir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir