Havlıcan Nasıl Yetiştirilir?


Havlıcan
Havlıcan

Zencefilgiller familyasından sayılan havlıcan 150’den fazla türü bulunan çok yıllıklı bir bitki türüdür. 3 metreye kadar uzayabilen havlıcan genellikle baharat olarak kullanılır. Acı bir tadı olan havlıcanın verimli bir şekilde yetişmesi için yetişme koşullarının sağlanması gerekir. Havlıcan tropikal iklimeleri sever ve bu nedenle Türkiye’de normal şartlarda yetişmez. Yetişmesi için özel olarak hazırlanmış seralar kullanılması gerekir.

Havlıcanın vatanı Çin olarak bilinir ve günümüzde Tayland ve Endonezya civarlarında da yaygın olarak yetişir. Havlıcan Doğu Hindistan bölgesinde ise kültür bitkisi olarak yetiştirilir. Güzel çiçekli ve ıtırlı olan havlıcan yapısında uçucu yağlar bulundurur. Alpinol ve alpinin maddelerini de yapısında bulunduran havlıcan pek çok sağlık sorununa karşı etkin olarak kullanılan bir bitki türüdür.

İklim İsteği

Havlıcan sıcak iklimlerin olduğu yerleri seçer. Genellikle sıcak ve nemli olan tropikal ve subtropikal iklimlerin görüldüğü yerler havlıcanın yetişmesi için en ideal yerlerdir. Havlıcanın yetişmesi için yıl boyunca sıcak olması gerekir. Kar ya da don olayları havlıcanı olumsuz etkiler.

Toprak İsteği

Havlıcan özel bir toprak istemez. Bu nedenle her türlü toprak üzerinde havlıcanın yetiştirilmesi mümkündür. Ancak havlıcanın en verimli şekilde yetişmesi için organik madde yönünden zengin topraklar gerekir.

Ekim Dönemi

Havlıcan genellikle ilkbahar aylarında toprak ile buluşması gereken bir bitkidir. Türkiye’de ise genellikle Şubat ayında dikilir. Havlıcan toprağın 20 santimetre kadar altına dikilmesi gerekir. Eğer saksıda yetiştirilecekse saksı çapının geniş olması gerekir. En verimli şekilde yetişmesi için ise saksı çapının en az 40 santimetre olması gerekir.

Gübreleme İsteği

Havlıcan gübreleme ihtiyacı duyan bir bitki değildir. Ancak gübre olarak ise en fazla çiftlik gübresini sever. Bu nedenle havlıcan için en faydalı gübre çiftlik gübresidir.

Hasat Zamanı

Havlıcan hasatı bitkinin dikildikten sonraki 7.yılından itibaren başlar. Hasat genellikle el ile yapılır. Hasat sırasında bitkinin tamamı topraktan sökülür. Sökülen bitkilerin kökleri kesilir ve kurutulmaya bırakılır. Kuruyan havlıcan kökleri ve yaprakları daha sonra kullanım şekline göre işlenir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir