Nanenin Faydaları Nelerdir?


Nane
Nane

Keskin tadı ve kokusu sebebiyle eski Mısır döneminden itibaren tüketilmeye başlanan nane, çoğu yemekte lezzet arttırıcı özelliği sebebiyle de katılmakta. Nanenin faydaları oldukça fazladır. Bu bitki aynı zamanda doğal bir ilaçtır. Her derde deva olarak bilinen nane, her çeşit toprakta yetişebilme özelliğine de sahiptir. Kış hastalıkları ve ishal için büyük bir tedavi edici etkiye sahiptir. Ancak bu kadar faydasına rağmen bazı insanlar üzerinde güçlü etkisi sebebiyle alerjik durumlara yol açabilir. Bunlar genelde hapşırma şeklinde gözlemlenir.

Roma tarihinde de nanenin önemli bir yeri vardır. O devirde, özellikle sıcak suyun içinde bekletilmiş nane yapraklarının olduğu su ile banyo yapmak, yorgunluğa iyi geldiği gibi cildi de zararlı mikroplardan da arındırdığı için kullanılmış.

Nane, 20-30 cm boyutunda, gövdesi kahverengimsi, çiçekleri beyaz, yaprakları yeşilimsi renkte olan kokulu bir bitkidir. Genellikle sulak alanda yetişir. Nane hem yemeklerimizde baharat olarak, hem de hastalıkların şifasında kullanılmaktadır. Ülkemizde de yetiştirilen nanenin faydaları şu şekildedir;

Nanenin Faydaları

  • Boğaz ağrılarına iyi gelir.
  • Soğuk algınlığına iyi gelir.
  • Mide bulantılarına karşı iyi gelir.
  • Ağız kokusunu giderir.
  • Antioksidan etkisi vardır.
  • Stresi azaltır, öksürüğü keser.
  • Sindirime yardımcı olur.
  • İştah açar.
  • Ülser ve mide yanmasına iyi gelir.

Nanenin faydaları saymakla bitmez. C vitamini deposu olup Omega 3 yağ asidi yönünden de zengindir. Nane yeşil olarak salatalar da, kuru nane ise yemeklerde baharat, hastalıklar da çay olarak kullanılır.

Kusma sorunu olan kişiler nane limon içtikleri zaman midesinin rahatladığını, kusma isteğinin gittiğini görecektir. Nane mide ağrılarına karşı da çok iyi geldiği söylenebilir. Mideyi dinlendirir ve sakinleştirir.

Ülkemizde bilinen en önemli kullanım şekli nane-limon kaynatmaktır. Mide ve bağırsak bozuklukları yaşayan insanlar için kaynatılmış nane-limon tüketmek kısa sürede bir rahatlamaya sebep olmaktadır. Nane çok büyük bir etkiye sahip olduğundan dolayı mide ülseri olanlar için kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Kapalı yaralar üzerinde olumsuz etkiye sebep olabilir.

Toplu şekilde bakacak olursak; anne sütünü arttırır, kusmayı önleyici bir etkisi vardır, soğuk algınlığı, astım ve gribe karşı etkilidir, uykusuzluk, baş dönmesi ve migren üzerinde olumlu etkisi vardır, gazı alır, idrar söktürür. Mide ekşimesi, kalp hastalıkları, karaciğer hastalıkları, nefes darlığı gibi sorunlara da yararı bulunmaktadır. Nane, alternatif tıpta kullanılan en önemli bitkilerden bir tanesidir. Hemen hemen yapılan tüm karışımların içerinde nane kullanılmaktadır.

Nanenin faydaları arasında cildi güzelleştirmek ve diri kalmasını sağlayıcı etkisi de vardır. Kavrulmuş un ile birlikte su içinde karıştırılıp macun kıvamına getirildikten sonra yüze tatbik edilirse, yüzde sivilce çıkmasını engeller. Ancak bunu hemen hemen her gün yapmak gerekir. Hafta bir defa yapmak etkili olmamaktadır. Ayrıca bu işlemin, yine düzenli olarak yapıldığında kırışıklıkları da giderdiği gözlemlenmiştir.

Nane çayı nasıl hazırlanır?

Nanenin faydalarından en önemlisi çayıdır.Demlikte kaynayan suyun içerisine 3 çay kaşığı kuru naneyi kaynayan suyun içerisine koyunuz ve yarım limon parçası atarak nane-limon karışımı yapabilirsiniz. Daha sonra süzerek kullanıma hazırlayabilirsiniz.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir