Karpuz Çekirdeğinin Faydaları


Karpuz

Karpuz çekirdeği… Bazen çekirdeği o kadar rahatsız eder ki bizi, ağzımıza bile almadan tabakta ayıklamaya başlarız. Halbuki o kadar çok yararı var ki bu besinin saymakla bitmez. Biliyor musunuz ki karpuzun besin değerlerinden tam olarak yararlanabilmek için aç karnına ve çekirdeği ile birlikte tüketmeniz gerektiğini… Beslenme uzmanı Selma Uçar’ ın karpuz hakkında bilmeniz gerekenleri anlatıyor.

Karpuz

Yemekten sonra yenilen karpuzun şişkinliğe ve hazımsızlığa yol açtığını söyleyen beslenme uzmanı Selma Uçar, karpuzun aç karnına ya da öğün aralarında çekirdekleriyle yenilmesini öneriyor. Uçar, karpuzun bu şekilde tüketilmesiyle böbreklerden kalbe birçok fayda sağlayacağını aktarıyor.

Karpuzun en kıymetli kısmının çekirdekleri olduğunu vurgulayan Uçar, ancak birçok kişinin çekirdeklerini çıkararak karpuzu tükettiğini, bu davranışın ise karpuzun faydasını azalttığını belirtiyor. Karpuz çekirdeği içinde bulunan ‘cucurbocitrin’ adlı maddenin kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğunu dile getiren Uçar, “Bu nedenle karpuzu çekirdekleriyle birlikte ve çekirdekleri dişlerimizle kırarak tüketmeliyiz. Çekirdekleri kırıldığında yararı artıyor. Karpuz çekirdeğinin mideyi ağrıttığına dair yanlış bir söylenti var. Çok çok aşırı tüketilmediği takdirde karpuz çekirdeğinin mideye hiçbir zararı yoktur. Ayrıca karpuzun içindeki ‘likopen’ maddesi de kalbi enfarktüsten koruyor.” diyor.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir