Karpuz Nasıl Yenir?


Karpuz
Karpuz

Yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden biri olarak gösterilen karpuz serinlik vermesi nedeniyle birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilir. Karpuz %92 oranında su içerir. Hararete son vermesinin dışında, birçok fayda sağlaması da tercih edilmesinin nedenleri arasında gösterilebilir. Karpuz saçtan tırnağa kadar vücudun hemen hemen her yerine fayda sağlayan bir besindir.

A, B ve C vitamini bakımından da oldukça zengindir. Özellikle kalp ve damar sağlığının korunması için doktorlar tarafından tavsiye edilen besinler arasındadır. Kolesterolü düşürücü etkisi olduğunda, damar tıkanıklığına bağlı kalp rahatsızlığı riskini önlemeye yardımcı olur. Bunun yanı sıra sporcuların sıklıkla tercih ettiği besinler arasındadır. Son yapılan araştırmalara göre kas ağrılarına da oldukça iyi gelir. İçerdiği yüksek miktarda A vitamini sayesinde göz için de oldukça faydalı olduğunu söylemek mümkündür. Aynı zamanda, karpuz oldukça az kalorili bir besindir. Bu nedenle diyet yapan kişiler tarafından sıkça tercih edilir. Düşük kalorili olmasının dışında yüksek lif kaynağı olması da tok kalmayı sağlar. Su kaynağı olması sebebiyle su kaybını önler ve enerji verir.

Karpuz tüketilirken çekirdeği ile birlikte yenmeye özen gösterilir. Çünkü karpuzun kendisi kadar çekirdeğinin de faydaları vardır. Karpuz çekirdeği kan basıncını ve böbreği düzenlemeye yardımcı madde içerir. Kalp sağlığı için de oldukça yararlıdır.

Karpuz çekirdeği çiğnenerek tüketilir. Karpuzun sık tüketilmesinin herhangi bir zararı bulunmaz. Ancak tek seferde aşırı karpuz tüketimi şekerin artmasına ve sindiriminin zorlaşmasına neden olabilir. Bu nedenle sık sık yense bile miktarının kontrol altında tutulması tavsiye edilir. İster öğün sonrası, ister öğünde tüketilebilir.

Karpuz tüketilirken dikkat edilmesi gereken bir başka unsur ise ne zaman tüketmek gerektiği konusudur. Uzmanlara göre yemekten hemen sonra tüketmek alınacak yararları azaltır ve sindirim zorluğuna neden olur. Bu yüzden karpuzu aç karna tüketmek önerilir. Aç karna tüketildiği takdirde maksimum fayda sağlar.

Bu şekilde tüketmek istenmiyorsa yemekten bir iki saat sonra  bayan da tüketilebilir. Karpuz tüketimi ile ilgili bu konulara dikkat edildiği takdirde vücuda son derece faydalı bir besin olarak gösterilebilir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir