Papatyanın Saça 5 Faydası


Papatya
Papatya

Dünya çapında ılıman bölgelerde yaygın olarak yetişen papatya genellikle zihni ve bedeni yatıştırıcı etkileri ile bilinir. Uykuya teşvik eder. İltihaplı veya tahriş olmuş cildi yatıştırır. Sakinleştirici etkilerine ek olarak yüzlerce yıldan bu yana saç bakımında da kullanılan bitkilerden biridir.

Papatyanın 5 faydası:

1. Saç rengini açar: Papatya çayı doğal bir saç açıcıdır. Saç rengini açarken aynı zamanda doğal bir ışıltı kazandırır. Ancak renk açıcı etkisini gösterebilmesi için en az birkaç saat boyunca saçların güneş görmesi gerekir.

2. Saç derisi sorunlarını giderir: Papatya saç derisini iyileştiren, temizleyen ve nemlendiren güçlü bir antioksidandır. Tahrişlerin çabuk iyileşmesini sağlar. Saçlı derideki her türlü kaşıntı, kuruluk, tahriş vb. şikayetlerin azaltılmasına yardımcı olur.

3. Saç dökülmelerini önler: Kirlilik, soğuk hava, kuruluk vb. çevresel etmenlerin sonucunda meydana gelen hasarın azaltılmasını sağlar. Antioksidan faydaları ile saç köklerinin yaşa bağlı gelişen hasarını önler. Saç derisine sağlık kazandırır. Toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

4. Saçı nemlendirir: Papatya suyu kuru saç derisinden şikayet eden kişiler için etkili bir nemlendiricidir. Düzenli papatya suyu uygulamak saç derisine nem kazandırır ve kuruluğa bağlı oluşan şikayetleri azaltır.

5. Kepeği giderir: Papatyanın antioksidan, nemlendirici ve yatıştırıcı faydaları saçtaki kepek sorunun giderilmesini sağlar. Etkisini görmek için en az 4 hafta boyunca düzenli bir şekilde kullanılması önerilir.

Papatya çayı nasıl yapılır?

  • 1 litre damıtılmış su kaynatılır ve içine bir avuç papatya ilave edilir. 20 dakika boyunca ağzı kapalı şekilde demlemeye bırakılır. Oda sıcaklığında soğutulur.
  • Saçı yıkadıktan sonra tüm kafa derisi ve saç üzerinde papatya suyu dökülür. Durulama yapılmaz.

Uyarılar

Papatyanın çocuklarda ve hamile kadınlarda kullanımı güvenli kabul edilir. Ancak papatya suyu bazı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilir. Papatya kullanmadan önce cildin küçük bir bölümünde test edilmesi ve 24 saat beklendikten sonra herhangi bir reaksiyon oluşmaması halinde kullanımı tavsiye edilir. Papatyanın tıbbi kullanımı çok uzun bir geçmişe sahiptir. Ancak saç dökülmesi ve diğer koşullarda papatya kullanımını destekleyecek kesin bir klinik kanıt yoktur.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir