Biberiyenin Saça Faydaları Nelerdir?


Biberiye
Biberiye

Mutfaklarda yoğun olarak kullanılan bir baharat olan biberiye taze ya da kuru olarak tercih edilebilen aromatik bir ottur. Sindirim şikayetlerini giderdiği, kas ağrıları hafiflettiği ve hafızayı geliştirdiğine inanılan biberiye, çok eski zamanlardan beri bitkisel ilaç olarak kullanılır.

Günümüzdeki tıbbi çalışmalar biberiyenin antioksidan ve antimikrobiyal özellikleri ile saç ve cilt bakımında etkili bir bitki olduğunu gösterir. Biberiyenin saç bakımında en yaygın kullanılan formu biberiye yağıdır. Biberiye yağı saç uzamasını teşvik etmek için pek çok kültür tarafından yüzyıllar boyunca kullanılmıştır.

Saç ve cilt bakımında kullanılan biberiye esansiyel yağı biberiye yapraklarından damıtılarak elde edilir. Hoş, naneli ve balsamik bir aromaya sahiptir. Biberiye lavanta, adaçayı, nane gibi bitkilerle ortak özelliklere sahiptir. Sıkılaştırıcı, onarıcı, antiseptik, gaz giderici, analjezik, antioksidan, antimikrobiyal ve büzücü etkilere sahiptir.

Biberiyenin Saça Faydaları Nelerdir?

Saç uzamasını hızlandırır: Biberiyenin saç uzamasını hızlandırmaya yardımcı olabileceğine dair bilimsel kanıtlar vardır. Biberiyede bulunan bazı etken maddelerin kelliğin engellenmesine yardımcı olabileceği düşünülmektedir.

Saç derisini yatıştırır, yanma, kaşıntı gibi şikayetleri giderir: Antifungal özelliğe sahip olan biberiye, saç derisi sorunlarının tedavisinde doğal ve etkili bir çözümdür. Saç derisindeki kepeğe bir maya formunun neden olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle kepek tedavisinde antifungal tedavi önerilir. Biberiyenin ana etken maddelerinden biri olan rosmarinik asit saç derisini yatıştırmaya ve cilt enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur. Araştırmalar rosmarinik asidin antienflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahip olduğunu gösterir.

Saç bakımında biberiye nasıl kullanılır?

Biberiye yağı saç bakımında genellikle durulama aşamasında kullanılır. Bununla birlikte çeşitli saç maskelerinde diğer malzemelerle karıştırılarak kullanılabilir. Uçucu yağlardan biri olduğu için saça direkt olarak uygulanmaması önerilir. Direkt uygulanması halinde saç derisinde tahrişe neden olabilir. Bu nedenle saç maskelerinde kullanmadan önce zeytinyağı, susam yağı gibi sabit yağlarla inceltilmesi gerekir.

Kepek, kaşıntı vb. sorunlar için biberiye yağı saç toniği olarak da tercih edilebilir. Özellikle yağlı saçlar için saçlar yıkandıktan sonra durulama suyuna katılacak bir iki damla biberiye yağı saç derisinin nefes almasını sağlar. Toksinlerin atılmasına yardımcı olur.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir