Kan Grubu Diyeti Nedir? Kan Grubuna Göre Diyet Yapılabilir mi?


Diyet
Diyet

Kan grubu diyeti nedir? Kan grubuna göre beslenme programı ile diyet yapılabilir mi? Kan grubuna göre diyet nasıl yapılır? Kan grubuna göre diyet programı nasıl olmalı? Tüm bu sorulara bu yazımızda cevap arayacağız…

Kan grubuna göre diyet programı

Normalde sırf kan gruplarını baz alarak bir kan grubu diyeti uygulaması diye bir kavram yoktur. Ancak yapılan bir çok araştırma sonucunda kişilerin kan gruplarına göre bazı besinleri daha çok sevdiği yada sevmediği ortaya çıkmıştır. İşte bu yoldan çıkarak kişilerin besinlere olan ilgisini avantaja çevirerek  bir diyet programı yapılabilir olmasını ortaya çıkarmıştır. Uzmanlar insanların beslenerek kilo vermelerinin mümkün olduğundan yola çıkarak bunda kan gruplarının beslenme alışkanlıklarındaki eğilimlerini takip ederek büyük başarı oranlarının yakalanacağından bahsetmektedirler. Peki Kan gruplarına göre yapılacak kan grubu diyeti nasıl olmalı?

0 Kan Grubuna Göre Diyet

0 kan grubunda olanların metabolizmaları düşük hız ile çalışıyor olabilir. 0 Grubundaki kişilerde genellikle iyod eksikliği bulunmakta ve Tiroid Hormonu üretimi düşük seviyede olmaktadır. 0 grubundaki kişiler yediklerini zor yakmalarından dolayı bol bol deniz ürünleri, iyotlu Tuz, karaciğer, kırmızı et, ıspanak ve brokoli ile ürünleri tüketmeli ve bu beslenme tarzını benimsemeleri öneriliyor.

0 kan grubunda olanar yine metabolizmalarının yavaş çalışmasından dolayı süt, süt ürünleri ve yumurtayı az tüketmeliler. bu besinler metabolizmayı yavaşlatırlar. zaten yavaş olan 0 grubu metabolizmalar bu besinler ile daha da yavaşlayabilir. Bu besinlerden alınacak olan kalsiyum değişik kalsiyum takviyesi yapan vitamin hapları ile giderilebilir.
0 grubundaki kişilerin midelerindeki asit miktarı fazla olur. Bu durumumda eti kolayca sindirebilirler ve bolca protein alabilirler. Midedeki fazla asitlenmeyi engellemek için sebze ve meyve tüketimi ile dengeleyebilirler.

0 Kan grubunda olanlar yağ tüketimini sıvı yağ olarak tercih etmeliler. Özellikle zeytin yağı kullanmalarında büyük fayda var. Zeytinyağı kandaki kollestrol oranını düşürdüğü bilinmekte. Bunu avantaja çevirip kalp ve damar sağlığını da korumuş olurlar. 

A Kan Grubuna Göre Diyet

A Kan grubundaki kimseler ayaküstü atıştırma ve fastfood tarzı hazır yiyeceklerden uzak durmalılar. Soya proteinleri, tahıl ürünleri ve sebzeler çok ağırlık vermeliler. Doğal ürünleri tüketmeye özen göztermeliler.

A grubundaki kişilerin mide asiti çok düşüktür. Bu yüzden et ve et ürünlerini sindirmeleri hem zor olur hem de bu besinleri aldıklarında ağırlık hissedip fazla enerji harcarlar. 0 grubundakiler için et enerji veren bir yakıt iken A grubundakiler için et yağ olarak depolanır. Enerji için lazım gelen protein, sebzeler ve bol protein içeren diğer besinler tercih edilmelidir.

A grubundakiler sütlü besinleride listeden çıkarmaları gerekiyor. Sütlü besinlerde doymuş yağ oranı yüksek olduğu için A grubundakilerde metabolizmalarında yavaşlama gösterirler. Bu durum şişmanlığa ve diyabete zemin hazırlayabilir.

A kan grubuna göre diyet yada sağlıklı bir şekilde kilo verebilmeleri için; mümkün olduğunca az et tüketmeli, et yerine balık ve tavuk eti tercih etmeli, et tüketilecekse yağsız haşlama yada fırında pişirilmesine dikkat etmeli, salam sosis kavurma gibi ürünlerden uzak durmalılar. Diyet listelerinde ilk sırada sebze ve meyveler olmalıdır. Bu sebzeler doğal olmalı çiğ yada buharda pişirilimiş olmalı. Özellikle; biber, Domates, patates, havuç, balkabağı, ve ıspanağı sayabiliriz. Sarmısak A Kan grubundakiler için bulunmaz bir takviyedir.

B Kan Grubuna Göre Diyet

B kan grubundakiler için mısır, buğday, Mercimek, fındık ve susam kilo aldıran besinlerdir. Bu besinler, kişilerde yorgunluk meydana getirirken vücudun Su tutması ve kan şekerinde düşüklük gibi sorunları da yaratabilir. B grubundakilerde kan şekerinin düşmesi sık görülen bir olaydır. yukarıdaki yiyeceklerden ve kan şekerini düşüren gıdalardan uzak durulmalıdır.

B kan grubundakiler diğer gruplara göre daha kolay kilo verebilirler. Diğer gruplardaki tiroid problemi B grubunda olmadığından kilo vermekte pek zorlanmazlar. Aşırı olmamak kaydı ile süt ve sütlü gıdalardan rahatlıkla tüketebilirler. B grubundakilerde stres ve yorgunluk ile kırmızı et tüketimi arasında bir bağ olduğu biliniyor. Kırmızı et yerine değişik etler tercih edilebilir. Bağışıklık sisteminizde sorun varsa kuzu eti ya da tavşan eti yememelisiniz. Dana ve hindi etini tercih etmelisiniz. Piliç eti yerine hindi eti tercih edilmeli, balık eti yararlı olurken ıstakoz, karides, kalamar ve midye gibi deniz ürünlerinden uzak durulmalıdır.

Ayçiçek, mısır, susam yağı gibi bitkisel yağların yerine zeytin yağı tercih edilmeli, gün boyunca bir yemek kaşığı tüketmelisiniz. Sebzelerin hemen hepsi B kan grubundakiler için uygun ve sağlıklıdır. Domates ve tane zeytinden biraz uzak durmalılar ve diğer tüm sebzelerden rahatlıkla tüketebilirler.

AB Kan Grubuna Göre Diyet

A ve B kan gruplarının beslenme düzenlerini inceleyerek bir liste çıkarabilirler. A ve B kan gruplarında tüketilmesi sakıncalı olan besinler AB grubu içinde sakıncalı olurlar. Ama B grubu için uygun olmayan domates AB grubu için bir sakınca meydana getirmez. Et tüketimine dikkat etmeli, et yemekleri yanında bolca sebze yemekleri bulundurmalı eti az tutup dengeyi sağlamaya çalışmalısınız. AB grubundakiler bolca deniz ürünleri, süt ürünleri ve taze sebzeler ile kolayca kilo verebilirler.

AB kan grubundakiler tıpkı A grubundakiler gibi mide asitleri düşüktür. Bu yüzden fazlaca hayvansal protein tüketmekten uzak durmalılar. Kuzu, koyun, tavşan ve hindi eti yiyebilirsiniz. Dana ve sığır etlerinden uzak durmalısınız. Tavuk ve piliç eti yerine hindi etini tercih etmelisiniz.

Süt ve süt ürünleri içeren besinleri tüketirken; yoğurt, Kefir ve yağı alınmış krema tercih edilebilir. Yumurta yerken iki yumurta beyazı ile bir yumurta sarısı yerseniz, kolesterolünüzün artmasını önlersiniz buna karşılık vücudunuzun protein ihtiyacını gidermiş olursunuz…


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir