Kilin Saça Faydaları Nelerdir?


Kil

Cilt bakımı ve saç bakımının ana malzemelerinden biri olan kil birçok kozmetik ürününde kullanılır. Demir oksit, kalker, silis ve mineraller içerir. Su çekme özelliğinden dolayı nemli yapıdadır. Renklerin farklılığı yapısında bulunan yanıcı maddelerden kaynaklanır.

Saç bakım kürü ve cilt bakım maskesi hazırlamada kullanılan bir maddedir. Kür yapımında besleyici besinlerle desteklenerek etkisi artırılır. Kil saç ve cilt bakımında tek başına kullanıldığında oldukça işe yarar. Aynı zamanda deri hastalıklarını gidermede, sindirim sistemini rahatlatmada, su arıtmada ve ağız sağlığında kil kullanılır. Ağızdan alınarak tüketiminde aşırıya kaçmamak insan sağlığı açısından önemlidir.

  • Kil içerdiği mineraller ile saçı besler: Saçlar uzayabilmek ve sağlıklı bir görünüm elde etmek için vitaminlere ihtiyaç duyar. Kalsiyum, sodyum, alüminyum ve potasyum mineralleri saç için faydalıdır ve kilde yüksek oranda bulunur.
  • Kir arındırıcı bir maddedir: Tıkanmış gözenekleri açarak saç derisinin hava almasını sağlar. Kirlerden arınmayı kolaylaştırır. Gözeneklere derinlemesine etki yapar ve kirden tamamen arındırır.
  • Saça yumuşaklık katar: Saçı yumuşatarak ipeksi görünüm kazandırır. Bu yüzden karma saç ve kıvırcık saç tipine sahip olanlara kil tavsiye edilir. Karışık ve dolaşan saçlarda kullanıldığında berraklık etkisi yapar.
  • Nemlendirici etki yapar: Mevsim geçişleri saçın nem kaybetmesine neden olabilir. Aynı zamanda kuru yapılı ve çabuk elektriklenen saç tiplerinde nem oranı düşüktür. Kil yardımıyla saça gerekli olan nem kazandırılabilir. Bu şekilde saç tipinin kuruluğundan kaynaklanan dolaşma, kaşıntı gibi problemler ortadan kalkar.
  • Yıpranan saçları onarır: İklim etkileriyle oluşan saç yıpranmalarını gidermede kil kullanılır. Nemlendirici özelliği ve besleyice yapısı onarıma katkı sağlar.

Kil Maskesi: Kuru saçlar için ideal bir maskedir. Saç yapısını nemlendirir ve kuruluğu giderir.

Malzemeler

  • Kil
  • Bal
  • Elma sirkesi
  • Badem yağı

Hazırlanışı

Malzemeler bir kase içerisinde karıştırırlır. Çamur kıvamı aldırılır. Hazırlanan maske, dip kısımlardan uç kısımlara kadar tüm saça uygulanır. Beklenen etkiyi yapması için maske saçta yaklaşık 10 dakika bekletilir. Süre sonunda saçlar durulanarak maske saçtan arındırılır.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir