İştah Kesen ve Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir?


İştah

Kilo vermek isteyen bir çok insan düzenli olmayan diyet listeleriyle uzun süre açlık hissi yaşayarak sağlığını tehlikeye atıyor. Kilo verirken tokluk hissi yaratan besinleri sizler için derledik.

Günün her hangi bir zaman diliminde ansızın gelen açlık hissi yemek ihtiyacı pek çok insanın başına gelen ve istem dışı bir olaydır. Sürekli acıkmamak ve düzenli bir şekilde öğün vakitlerinde beslenmek için pek çok insan iştah kesen besinleri araştırmaktadır. Bu gıdalar aynı zamanda tokluk hissi veren besinler olunca düzenli ve sağlıklı bir kilo endeksine sahip oluyoruz.

Kilo vermek için beslenme programı yapanlar sürekli açlık çeken bir mideye sahip olduklarında sağlıklı bir şekilde kilo verme işlemini gerçekleştiremezler. İnsanoğluna uzun süre boyunca zorluklara karşı mücadele içerisinde bulunabilmesi için nefis verilmiştir. Bu nefis nedeniyle insanlar zorlukların üzerinden gelir kimi zamanda başarısız olurlar. Uzunca bir süre açlık çeken nefis bir süre sonra karşı konulamayacak kadar bir isteğe dönüştüğünde istem dışı olarak fazla besin tüketimi içerisine gireriz. Ancak doğru besinlerden oluşan diyet listemiz olursa hem daha sağlıklı besleniriz hem de uzun süre tokluk hissi yaratarak istediğimiz kilolara ulaşabiliriz. Birazdan sizinle paylaşacağımız besinler, iştah kapatan ve tokluk hissi veren, dengeli ve sağlıklı beslenme üzerine olacaktır.

İştahı Kesen ve Tok Tutmaya Yarayan Yiyecekler Listesi?

Yumurta: Kendisi küçük marifeti büyük olan yumurtalar, zengin protein, potasyum ve demir miktarı ile metabolizmaya girdiğinde uzun süre tokluk hissi yaratabiliyor. Sabah kahvaltısına ekleyeceğiniz 2 adet haşlanmış yumurta öğle vaktindeki öğününüze kadar abur cubur hissiyatına girmeyeceksiniz ve aniden gelen acıkmalar yaşamayacaksınız.

Kakao oranı yüksek çikolatalar: Bitter oranı %50-%70 arası olan çikolatalar bir takım araştırmalar eşliğinde diğer çikolata çeşitlerine göre daha fazla tokluk hissi yarattığı, yağlı ve şerbetli besinlere karşı açılan iştahı kestiği kanıtlanmıştır. Canınız şerbetli tatlılar çektiğinde 50 gr kadar bitter çikolata tüketmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Elma: İçerisindeki yüksek lif ve antioksidan miktarıyla elma, bağışıklık sistemini güçlendirmekle kalmıyor, hem mide asidini düzenliyor hem de sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasını sağlıyor. Öğün aralarında tüketeceğiniz bir adet elma ile bir sonraki öğüne kadar açlık hissi yaşamayacaksınız ve midenizde tokluk hissi oluşacaktır.

Yulaf ezmesi: Yüksek derece de yulaf barındıran besinler lif yönünden de oldukça zengin olduğundan, hem iştahınızı kesecek hem de sizi tok tutacaktır. Süt veya yoğurt ile yulaf ezmesi tüketebilirsiniz.

Mercimek çorbası: Protein oranı yüksek bir mercimek çorbası hem ana öğününüzde daha az kalorili bir yiyecek tüketmenize sebep olacak hem de midenizde basınç yaratacağından bir sonraki öğüne kadar iştahınızı kesecektir.

Yeşil çay: Antioksidan bakımından oldukça zengin bir besin olan yeşil çay, bağışıklık sistemini güçlendirirken aynı zamanda vücuttaki toksin atımını hızlandırır. Yeşil çay metabolizmanın hızını üst seviyelere çıkardığından dolayı hem yağ yakımını artırıyor hem de toz tarçın eklendiğinde gereksiz bir şekilde canı tatlı çeken iştahı keserek tokluk yaşamanıza neden oluyor.

Salatalar: Derin bir kase içerisinde hazırlayacağınız bol sebzeli bir salata, hem vücudun ihtiyacı olan tüm vitamin, mineral ve antioksidan ihtiyacını karşılayacak, hem de düşük kalorili beslenerek kilo vermenize yardımcı olacaktır. Sebze çeşitleri zengin posa içeriğine sahip olduklarından dolayı kısa sürede tokluk hissine kavuşmanızı sağlayarak bir sonraki öğüne kadar iştahınızı kesecektir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir