Balık Yağının Faydaları Kullanımı Yan Etkileri


Balık Yağı

Balık Yağı Nedir?

İçerdiği Omega 3 asitleri ile bedenimiz için mükemmel bir yağ asidi ve mineral kaynağıdır balık yağı. Bedebinmizin gereksinim duyduğu hemen hemen bütün mineral ve asitler balık yağının içinde yer alabilmektedir. Bedenimiz kendiliğinden yağ asiti üretemediğinden, cenin olarak anne rahmine düştüğümüz andan itibaren sürekli olarak yağ asidine ihtiyaç duyarız, bunun için de en büyük kaynağımız balık yağları olacak.

Omega 3 yani balık yağı en çok soğuk su balıklarında bulunur. Soğuk su balıkları diğer su balıklarına oranla daha yağlıdırlar çünkü. Peki bu balıklar hangileri? Somon, kefal, alabalık, sardalya, lüfer, kılıç balığı, levrek, tuna balığı en yağlı balıklardandır. Bu balıkları kızartarak pişirmek yerine buharda pişirirsek içindeki Omega 3 değerlerini öldürmemiş oluruz.

Balık yağı tek başına tüketildiğinde mide bulantısı yapabilir, bu yüzden mümkün olduğunca yemekler ile birlikte tüketilmesi tavsiye edilir. Üstelik bu şekilde tüketim ile balık yağının vücutta daha kolay sindirildiği bilinmektedir. Ayrıca aç karnına balık yağı tüketimi midede gaz yapabilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) günlük balık yağı tüketimini 300-500 gram arası oalrak belirlemiştir. Ekstra bir durum olmadığı sürece de günlük tüketimin 2000 gramdan fazla olmaması gerekmektedir. Balık yağı kullanımına başlarken de aşama aşama doz artışı sağlanmalıdır. İlk günlerde 100 gram ile başlanıp her hafta 50’şer gram doz artımıyla 300-500 arası doza ulaşılmalıdır.

Balık Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Balık yağı, ciltteki yaşlanma belirtilerini yok eder. Ciltteki kuruluğu engelleyip cildinize nem kazandırır. cilt renginizi

güzelleştirir pürüzlerden arındırır. Çil oluşumunu engeller. Sivilce ve siyah nokta varsa bunların temizlenmesine yardımcı olur. Selülite, mantara, nasıra, çatlaklara iyi gelir. Saç köklerini besler ve saçları güçlendirir bu sayede koparak dökülmeleri engeller.

Balık Yağı Cilde Sürülür Mü?

Balık yağını direkt olarak cilde uygulamak mümkün. Tabi bu uygulama cilt sağlığı için yapılacak bir maske karışımının hazırlanmasıyla mümkün olmaktadır. Örneğin; 1 tatlı kaşığı balık yağını 1 çay bardağı miktarındaki balla, çavdarla, papatya çiçeği tozuyla ve yulaf unuyla karıştırıp bulamaç haline getirdikten sonra üzerine bir adet yumurtanın sarısını da dökerek iyice çırpın. Daha sonra maske kıvamına gelen bu ürünü temizlediğiniz yüzünüze sürüp 10 dakika beklettikten sonra yıkayabilirsiniz. Özellikle cildinde akne ve iltihap problemi olan bireylerin her hafta 1 kez balık yapı maskesi uygulaması önerilmektedir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir