Havuç Göze İyi Gelir Mi?


Havuç
Havuç

Beslenme programlarında yer alan çoğu besin maddesi, özellikleri bakımından vücudun pek çok noktasına faydalı olmaktadır. Bu besinlerin içinde, içerdikleri ile gözlere faydası olan havuç sebzesi de bulunmaktadır. Peki, havuç gerçekten de göze iyi gelir mi?

Gece görüşünü artırır Havuç sebzesi, genellikle pişirilmeden tüketildiğinde çok daha faydalı olsa da, yemeklerin içinde de olumlu etkilerini gösterebiliyor. Havuç ile ilgili en çok öne çıkan bilgi ise, gece görüşü ile ilgili gözlere yaptığı katkı oluyor. Havuç tüketimi, gözlerin karanlıkta daha iyi seçmesini sağlayan sinir ve hücrelere iyi geliyor. Bu şekilde de gece görüş kabiliyeti artıyor.

Gece körlüğünün önlenmesindeki temel nokta, gözün retina tabakasındaki ışığı algılayan hücrelere beta-karoten verilebilmesidir. A vitamini ismiyle de özdeşleşen bu madde, havuçta bolca bulunmaktadır. Bu sayede sinir hücrelerine ve ilgili bölüme etki eden madde sayesinde, gözün karanlıkta daha iyi bir şekilde nesneleri algılamasının önü açılmaktadır. A vitamini eksikliğinde ise gece körlüğü sorunu baş gösterir. Kısacası, havuç, gece görüşünü artırırken göz sinirlerine de olumlu etkilerde bulunmaktadır.

Göz kuruluğunu gidermede yardımcı olur Havucun gözdeki sinir hücrelerine etki etmesinin bir diğer olumlu sonucu da, gözün kurumasına engel olması durumudur. Yani havuç tüketimi, gözdeki yeterli şekilde bulunması gereken nemi sağlamada yardımcı olmak ile birlikte, ilerlemesi halinde büyük problemlere yol açacak olan göz kuruluğunu önlemede metabolizmaya yardımcı olmaktadır.

Katarakta yakalanma riskini azaltır Havuç tüketiminin bir diğer önemli etkisi de, sıklıkla rastalanabilen katarakt oluşumunun riskini azaltmasıdır. Yani havuç, içerdiği besleyici maddeler ve vitaminler ile katarakta yakalanma riskini oldukça düşük tutar. Bu şekilde göz sağlığı da uzun vadeli olarak korunmuş olmaktadır.

Yaşlanmadan dolayı ortaya çıkan rahatsızlıkları önler Havuç, A vitaminin yanı sıra B ve C vitaminleri ve diğer besleyici ve onarıcı besin maddelerini de içermektedir. Bu vitaminler ve besin maddeleri sayesinde, yaşlılığa bağlı olarak yaşanan bir takım görememe ya da az görme sorunları engellenmiş ya da ötelenmiş olmaktadır. Bu şekilde kapsamlı bir göz koruması sağlanmış olur.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir