Havuç Nasıl Yenir?


Havuç
Havuç

Maydanozgiller familyasından olan havuç etli sebzeler arasındadır. Turuncu rengini karotenden alır. Anadolu’nun tamamında yetişebilen bir sebzedir.

Havuç birçok yiyecekle birlikte tüketilebilir. Salataların vazgeçilmez malzemelerinden biridir. Tadı ve görüntüsüyle salatalara renk kattığı için tercih edilir. Havuç çorbası hazırlanış itibariyle zahmetsiz olduğundan sofralarda sıklıkla yerini alır. Havuçlu pilav ise pilavın sade görüntüsünü lezzetiyle tatlandırdığı için özel günlerde tercih edilir.

Havuç etli yemeklerde de sıklıkla tercih edilir, çünkü yağın yıkımı için büyük bir fayda sağlar. Ana yemeklerin içinde olmasa bile meze olarak çokça kullanılır. Yoğurtlu ya da patatesli havuç ezmesi  sofralara lezzet katar.

Salata ve ana yemeklerin yanı sıra havuç, tatlılarda ve meşrubatlarda da kullanılabilir. Havuçlu kek en bilinen tatlı örneklerindendir. Bunun dışında havuçlu helva, havuç lokumu, havuçlu muhallebi gibi tatlıların içeriğinde bolca kullanılır. Meşrubatlarda ise havuçlu limonata kış günlerinde grip önleyici ve lezzetli içeceklerdendir. Yaz mevsiminde ise pancarlı havuç hem serinletici hem de sağlık için faydalıdır.

Havucun vücuda faydaları oldukça fazladır. A vitamini kaynağı olması ile gözlere ve cilde iyi gelir. Ayrıca beta karoten içeren havuç kanser hastalarına ve tümör gibi hastalıklara fayda sağlar. Havucun bir diğer özelliği ise damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı olmasıdır. Antioksidan özelliğe sahip olduğundan tıkanıklığa neden olan serbest radikallerin vücuttan atılmasını sağlar. Havuçta bol miktarda lif bulunur.

Sindirim sisteminin dengesini lif içeren besinler sağlar ve bu lifler bağırsaklardaki hareketliliği artırarak atıkların temizlenmesine yardımcı olur. Beynin en çok ihtiyaç duyduğu minerallerden biri de potasyumdur. Havuç bol miktarda potasyum içerir, bu da beynin sağlıklı çalışmasını sağlar.  Potasyum aynı zamanda adrenalin ve kortizon hormonlarını dengeler. Havuç tüketimi genelde diyet yapanlar için önerilir, çünkü doygunluk hissi yaratır ve mide hastalıklarının tedavisinde etkilidir.

Havucu gereğinden fazla miktarda tüketmek sağlık için zararlı olabilir. Aşırı  bayan havuç tüketimi şişkinliğe, kabızlığa ve alerjiye neden olabilir. Bunu dikkate alarak havuç tüketimi ayarlanmalıdır.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir