Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu İçin Esansiyel Yağlar


Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB), hiperaktivite, çocukların odaklanamaması ve dürtüsel davranış ile karakterize edilen yaygın bir durumdur.

Genellikle erken çocukluk döneminde başlar ( çocukların % 8.4’ünde görülür), yetişkinlikte devam etme riski yüksektir. Bireysel semptomlar değişir, ancak genellikle kabul edilen üç tip şunlardır: Dikkatsiz tip, Hiperaktif / dürtüsel tip ve Kombine tipi (Karışık / ikisi bir arada)

Dikkatsiz tipte bireyin semptomları sürekli dikkat gösterememe ile ilişkilidir. Kolayca dikkati dağılır, çoğu zaman bir şeyleri kaybeder, bir şeyleri yapmayı unutur ve işlerini organize etmekte zorluk çeker.

DEHB’nin hiperaktif / dürtüsel formunda, hasta sürekli hareket ederler. Sabit kalamazlar, çok konuşuyorlar ve sessizce bir şey yapmakta zorlanıyorlar. Aynı zamanda, konuşma sırasında veya sırada beklerken, sıralarını beklerken sıkıntı çekiyorlar.

Kombine, Adından da anlaşılacağı gibi, birleşik DEHB formuna sahip birisi ilk iki türün belirtilerinin bir karışımını gösterecektir.

Esansiyel yağların aroması, koku alma sistemine girerek ve uyanıklık veya uykululuk gibi durumları ve duyguları kışkırtan, vücuttaki belirli hormonları uyararak çalışır ve farklı yağlar, DEHB ve semptomlarına yardımcı olmak için kendi yöntemleriyle çalışır:

Vetiver Esansiyel Yağı

Vetiver esansiyel yağı, DEHB olan kişilerin belirli bir göreve odaklanmalarına yardımcı olur.

2016 yılında, “Kültürlerarası Etnoparmakoloji Dergisi”, vetiver yağının solunmasının sıçanlarda uyanıklığı artırdığını gösteren bir çalışma yayınladı. Araştırmacılar, sıçanları EEG’lere bağlamış ve vetiver yağı solunduktan sonra beyin aktivitesinde bir artış gözlemlemişlerdir.

Terry S. Friedmann’ın yaptığı başka bir çalışmada, DEHB tanısı konulan çocuklara 30 gün boyunca günde üç kez vetiver esansiyel yağı soluması talimatı verilmiştir. Bu, ebeveynleri tarafından denetlendi ve hem ebeveynler hem de öğretmenler tarafından davranış değişiklikleri gözlemlendir.

Hem ebeveynler hem de öğretmenler, öğrencilerin DEHB belirtilerinde belirgin bir iyileşme kaydettiler ve iyileşme görüldüğünü not ettiler.

Biberiye Esansiyel Yağı

Biberiye yağı bilişi geliştirmeye yardımcı olabilir.

2012 yılında “Psikofarmakolojide Terapötik Gelişmeler” dergisi, bir bileşenin 1,8 sinemas denilen biberiye yağındaki etkisini araştıran bir çalışmayı tanımlamıştır. Bilim adamları, biberiye aromasına maruz kalan gönüllülerin, maruz kalmayan insanlardan daha fazla doğruluk ve hız ile çeşitli görevleri yerine getirdiğini buldular. Gönüllüler ayrıca daha mutlu hissettiklerini bildirdiler.

Lavanta Esansiyel Yağı

DEHB olan insanlar, özellikle hiperaktif tipte olduklarında, düşme ve / veya uykuda problem yaşayabilirler. Lavanta esansiyel yağı ile ilgili, duygudurum düzenleyici, hafif sedatif ve anti anksiyete çözümü olarak işe yaradığını gösteren çok sayıda çalışma yapılmıştır.

2014 yılında Minnesota Üniversitesi araştırmacıları, lavanta yağı kullanımı da dahil olmak üzere, uykuyu iyileştirmek için farklı tekniklerin karşılaştırıldığı bir çalışma yürütmüştür. Her ikisi de lavanta yağı kullandıklarında ve yatmadan önce yemek zamanı, yemek, nikotin ve alkolden uzak durmak gibi iyi alışkanlıklar geliştirdiler. Çalışmaya katılanlar, göğsün göğsün üst kısmındaki lavanta yağıyla dolu bir yama takacaklar ve yağın aromalarından uyurken faydalandılar.

Etkinliğini bağımsız hafif bir yatıştırıcı olarak da gösteren diğer çalışmalar tamamlanmıştır.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir