Sarımsak Yağı Nasıl Kullanılır?


Sarımsak
Sarımsak

Sarımsak, yapısında bulunan alisin maddesi sayesinde pek çok sağlık sorununa karşı güçlü bir destek sağlamaktadır. Sindirim sistemi ile bütün vücuda yayılarak güçlü bir biyolojik etki bırakır. Alisin maddesi dışında sarımsakta bolca vitamin ve mineral bulunur. Oldukça zengin bir içeriğe sahip olan sarımsak bu nedenlerden dolayı vücut sağlığı için önemli bir konumdadır. Özellikle bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnç sağlar. Sarımsaktan elde edilen sarımsak yağı ise antibakteriyel ve  mantar önleyici olarak görev yapar. Doğal yollardan elde edilen sarımsak yağı bir çok soruna karşı oldukça fayda göstermektedir. Sarımsak yağının etki ettiği sorunlar ve sorunlara karşı kullanım şekilleri ise aşağıda verilmiştir.

  • Kepek Tedavisinde

Kepek tedavisi için önerilen doğal yağların en çok tercih edileni sarımsak yağıdır. Fazla yağlanan veya beslenme sorunları ile saçta kepek oluşabilir. Bu kepeklerden sarımsak yağındaki antioksidanlar ve vitaminler sayesinde kolaylıkla etkili bir şekilde kurtulabilirsiniz. Sarımsak yağını masaj yaparak saç derisine uygulayabilirsiniz. Sarımsak yağının kokusunu ortadan kaldırmak için ise sarımsak yağına argan yağıda katın ve saçınızda 30 dakika kadar bekletin ve daha sonra saçınızı şampuanlayarak durulayın.

  • Sivilce Tedavisinde

Sarımsak yağının antibakteriyel özelliği sivilcelere karşı da oldukça etkilidir.  Cildi iltihap ve bakterilerden arındırarak akne ve sivilce sorunlarının hafiflemesine yardımcı olur. Sarımsak yağınıi ncelterek cildinize masaj yapın ve böylece tahriş etkisinden de kurtulursunuz. Bir kaç damla sarımsak yağı ile bir kaç yemek kaşığı badem yağını karıştırın ve sivilceler üzerine uygulayın.

  • Diş Ağrısında

Diş ağrısını geçirmek için de bir kaç damla sarımsak yağını bir pamuğa damlatın ve on dakika kadar ağrıyan dişin üzerinde bekletin. Ağrı eğer dinmişse bu uygulamayı günde 2-3 defa tekrarlayın.

  • Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin

Sarımsak aynı zamanda doğal bir antibiyotiktir. Bu sayede vücudu hastalıklara karşı etkili bir biçimde korumaktadır. Vücudun savunma sistemini güçlendiren sarımsak yağını kapsül olarak veya damla olarak suya katarak tüketebilirsiniz.

Sarımsak bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Aynı zamanda aşırı miktarda kullanılması midede yanma, ishal ve mide bozulması gibi yan etkilere neden olmaktadır. Bu nedenlerden dolayı kullanımı doktor tavsiyesi ile olmaldır. Herhangi bir yan etki görüldüğünde ise doktora başvurulması gerekmektedir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir