Goji Hangi Hastalıklara İyi Gelir?


Goji
Goji

Latincede Lycium barbarum olarak geçen, halk arasında kurt üzüm olarak da ifade edilen goji Asya kökenli bir bitki türüdür. Uzun yıllardır Çin’de tıp alanında kullanıldığı için ismi bu ülke ile de anılır. Ülkemiz sınırları içerisinde de yetişen gojinin bir diğer özelliği de kuşburnuna olan benzerliğidir. Oldukça güçlü antioksidan özellikler göstermesinden dolayı insanlara önemli faydalar sağlar ve çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Goji hangi hastalıklara iyi gelir?

  • Goji bitkisi birçok hastalık karşısında etkilidir. Bunun en önemli sebebi oldukça güçlü antioksidan özellikler göstermesidir. Oxygen Radical Absorbance Capacity adı altında yapılan test sonuçlarına göre antioksidan seviyesi diğer besinlere göre oldukça yüksektir.
  • Yapısında iyi oranda lif içerdiği için sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Böylelikle kabız ya da ishal problemlerinin görülme risklerini azaltıcı etkileri vardır.
  • Zeaxanthin adlı bileşeni içerir. Bu bileşen retinada bulunan iki karotenoidden bir tanesidir. Böylelikle göz sağlığı konusunda etkilidir. Yapısında iyi oranda bulunan beta karotenden dolayı da göz sağlığına iyi gelir. Çünkü gojinin yapısında bulunan beta karoten miktarı havuçtan bile daha fazladır.
  • Yaşlanmaya bağlı olarak cilt üzerinde meydana gelen kırışıklıklar ve cilt problemleri goji sayesinde minumum seviyelere çekilir.
  • Bağışıklık sistemine verdiği katkılardan dolayı başta grip olmak üzere üst solunum yolları rahatsızlıkları karşısında etkilidir. Ayrıca, grip, nezle gibi problemlerin yanı sıra daha ciddi hastalıklar olarak ifade edilen astım ve bronşit karşısında da etkili bir silahtır.
  • Düzenli olarak goji tüketilmesi akciğer bölgesinde meydana gelecek problemlerin risklerini de azaltır.

Goji insanlar için faydalı olmasına rağmen bazı durumlarda problem yaratabilir. Özellikle çok fazla yenmesi hipertansiyonun oluşmasına ve baş dönmesine neden olabilir. Ayrıca, polen alerjisi olan ve diyabet problemi çeken kişiler de goji tüketimine dikkat etmelidir. Bu nedenle de aşırı tüketiminden uzak durulmalıdır. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar meydana gelebilir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir