Şerbetçi Otu Ne İşe Yarar?


Şerbetçi Otu
Şerbetçi Otu

Genel olarak çay olarak tüketilen, kimi kozmetik markalarında parfüm ve kremlerde kullanılan, sakinleştirici ilaçların birkısmında yer alan şerbetçi otu, pek çok bakımından faydalı bir bitkidir. Siz de şerbetçi otu ne işe yarar merak ediyorsanız yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Şerbetci otunun sinirleri iyileştirici bir etkisi vardır. Tıpkı papatya çayı gibi şerbetçi otundan yapılan çay da sinirleri yatıştırır. Sinir sistemini onaran bu ot, uykusuzluk sorunu olanlara da yardımcı olabilir. Şerbetçi otu, hafif dozda bitkisel bir yatıştırıcı olarak tanımlanabilir.

Vücudu rahatlatan şerbetçi otu, ağrılara karşı da olumlu bir etki gösterir. Özellikle bacaklardaki romatizmal ağrıların azalmasını sağlar. Midedeki sıkışmalara ve ağrılara da iyi gelir. Şerbetçi otunun farklı nedenlerden dolayı oluşan böbrek sancılarına da iyi geldiği, ağrıyı dindirdiği gözlemlenmiştir.

Şerbetçi otunun bileşenlerinde östrojen hormonu bulunmaktadır. Bu özelliği nedeniyle düzensiz ve sancılı kanamaların önüne geçer. Adet düzensizliklerini ortadan kaldırarak, regl dönemlerinin daha rahat geçmesini sağlar. Ayrıca östrojen hormonu içeren şerbetçi otu, göğüsleri büyütmek için de kullanılan bir bitkidir. Bu etkiyi görmek için bitki, çay olarak içilebilir ya da doğrudan göğüslere sürülebilir.

Kanı temizleyen şerbetçi otu, kan dolaşımını da düzenler. İdrar söktürücü, ödem attırıcı şerbetçi otu çayı, böbreklere iyi gelir. Tüm bunların yanı sıra özellikle kadınlarda görülen idrar yolları iltihaplanması ve akıntı problemlerinin de iyileşmesine yardımcı olur.

Şerbetçi otunun sayısız faydasından yararlanmak için yukarıda da bahsettiğimiz çayı bir bardağa bir tatlı kaşığı bitki ile ölçeklendirerek hazırlayabilirsiniz. Özellikle göğüs büyütme için çok sık başvuralan bitkiyi, dilerseniz ağrı kesici olarak ya da masaj yapmak içinse harici olarak cildinize uygulayabilirsiniz. Bunun içinse haşladığınız bitkiyi havanda dövüp günlük herhangi bir hafif yapılı, nemlendirici kremle  birlikte doğrudan ağrılı bölgeye ya da göğüslerinize sürebilirsiniz.

Günde bir bardak tüketildiğinde sakinleştiren, uykusuzluğa iyi gelen, östrojen hormonoyla kadınlara yardımcı olan şerbetçi otu, bu miktarın üzerinde tüketildiğinde yan etkilere yol açabilir. Harici kullanımda ise hassas cilti ya da alerjik bünyeli kişilerde kızarıklık, tahriş gibi olumsuz sonuçlara yol açabilir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir