Haşhaş Nasıl Yetiştirilir?


Haşhaş
Haşhaş

Gelincikgiller familyasından olan haşhaş bitkisinin bilinen diğer adları uykucu haşhaş ve afyon çiçeğidir. Bitkinin bilinen 30 çeşidi bulunur. Türler içinde tek bir çeşidi çok etkilidir ve diğerleri fazla yetiştirilmez. Bazı türleri uyuşturucu yapımında kullanılabildiği için üretimi kontrollü yapılır.

Bitkinin yaprakları yumurta şeklindedir ve bu yapraklar yukarıya doğru bakarken tabanı ise bir kalbi andırır. Bu kalp şekli gövdeyi sarmıştır. Bunlar yeşilimsi ya da mavimsi renktedir. Haşhaşın boyu yetiştiği yöreye göre değişmekle birlikte ortalama 1.5 metre kadardır. Bitki yukarıya doğru uzadıkça çatallaşmaya başlar. Üst kısmında çiçekler açmaya başlayınca bu çatallaşmalar düzelir.

Haşhaşın en ideal ekim zamanı Eylül sonu Ekim başıdır. Ancak bu tarihte yağış olmaması nedeniyle bitki çimlenemez. Bu nedenle bitkinin ekiminin yapılmadan önce tarlanın sulanması en etkili yol olarak uygulanır. Bitki gübrelenmekten hoşlanır. Çiftlik gübresi olarak bilinen gübre sayesinde haşhaş daha iyi beslenir, aynı zamanda toprağın su tutmasını sağlar.

Haşhaş bakım isteyen bitkiler sınıfına aittir. Özellikle çimlenme döneminde sulanması gerekir. Düzenli sulama sayesinde bitki 7 – 8 gün içinde çimlenir. İlkbahar aylarında bitkinin çapalanması gerekir. Bitki 8 – 10 yapraklı olunca ilk çapalama zamanı gelmiş demektir.

Haşhaş kapsüllerinin tamamen kuruduğu zaman hasat zamanı olarak bilinir. Bitki sallandığında kapsülün içindekilerden ses gelir. Hasat zamanının iyi ayarlanması gerekir. Bütünü aynı anda kurumayacağı için kurumayanların beklenmesi ancak kurumuş olanların toplanması gerekir. Kurumuş olanlar ekim alanında bekletilirse kapsüller açılacağı için dökülmeler ve kayıplar yaşanır.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir