Haşhaş Nerede Yetişir?


Haşhaş
Haşhaş

İlk olarak Mezopotamya’da üretiminin başladığı haşhaşın Orta Asya’ya yayıldığı düşünülür. Haşhaş sıcak iklimlerde yetişen kullanım alanı çok geniş bitkidir. Binlerce yıldır üretimi yapılan haşhaş yemeklerde besin maddesi olarak ve tıpta uyuşturucu madde olarak kullanılır.

Haşhaş sıcağı seven bir bitki olmasına rağmen düşük sıcaklıklara da direnç gösterebilir. Bu sayede yaz ve kış ekimi yapılabilir. Toprak olarak en iyi ağır ve alüvyonlu topraklarda yetişir. Yetişme döneminde bol su gerekir. Eğer yağışlı bir bölgede üretiliyorsa sulanması gerekmez, kurak bölgede yetişiyorsa düzenli olarak sulanmalıdır.

Dünyada Haşhaş Üretimi Nerelerde Yapılır?

Haşhaşın dünyada en çok üretildiği yer Doğu Akdeniz’dir. Haşhaş sıcak iklim koşullarını ve bol yağışı sever. Dünyada 120 farklı haşhaş türü olduğu düşünülür. Farklı türleri her koşula dayanıklı olsa da üretimin yasal sınırlarda tutulmasını sağlamak amacıyla 80 kadar türün yetiştirilmesine izin verilir.

Haşhaşın yapısında bulunan ”afyon” uyuşturucu madde içeriği taşır. Bundan dolayı haşhaş üretimi ülkelerde yasalarla kontrol edilir. Hindistan, Mısır ve Çin iklim koşulları sebebiyle en iyi üretim sonuçlarının alınabildiği ülkelerdendir. Bu sayede haşhaş üretiminde ilk sıralarda yer alırlar.

Türkiye’de Haşhaş Nerede Yetişir?

Haşhaşın kendi içerisinde 80 farklı türü vardır. Bunlardan 30 kadarının üretimi Türkiye’de yapılabilir. Haşhaş Türkiye’de en çok Afyonkarahisar’da üretilir. Afyon ismi de haşhaşın içerisindeki afyon maddesinden gelir. Afyon’dan sonra en çok üretim Karadeniz ve Orta Anadolu bölgelerinde yapılır. Uşak, Kütahya, Eskişehir, Isparta, Denizli, Konya ve Burdur haşhaş üretiminde ön sıralardadır. Haşhaşın farklı bir türü Artvin’de kendi kendine yetişir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir