Limonlu Su İçmenin Faydaları Nelerdir?


Limon

Limonlu su oldukça şifalı bir içecektir. Düzenli olarak limonlu su içmek için sağlınızı da olumlu etkileyen birçok sebep vardır. Her gün bir bardak limonlu su içmek kişiyi daha enerjik bir hale getirir. Limon çok fazla C vitamini ve potasyum içerdiği için vücut direncini arttırır. Bununla beraber limonlu su içmek vücutta iltihap oluşmasını önler. Çünkü limonlu su eklemlerdeki iltihap oluşumuna sebep olan ürik asiti ortadan kaldırır. Ayrıca limonlu su sindirim sistemi için de çok yararlıdır. Sindirim sistemini toksinlerden arındırır, sindirime yardımcı olur, midede yaşanan şişkinlik ve yanma gibi sorunlara iyi gelebilir, kilo vermeye yardımcıdır.

  • Limonlu su nefesinizi tazeler. Nefesinizin kötü kokmasını engeller, ferah bir nefese sahip olmanızı sağlar.
  • Diş eti iltihaplarının ve diş eti ağrılarının tedavisini destekler.  Dişlerinizi fırçalamadan önce limonlu su içtiğinizde, dişlerinizi fırçaladıktan sonra limonlu suyun etkilerini anlayabilirsiniz. Ancak şunu belirtmek gerekir ki limonu doğrudan dişlerinize sürmeniz yanlış bir davranıştır ve bu davranışınızla diş minenize zarar vermiş olabilirsiniz.
  • Bunların yanı sıra limonlu su boğaz ağrısına, nezleye ve gribe de iyi gelmektedir. Limon alkali bir meyve olduğu için bazik özelliktedir ve ph dengelemeye yardımcı olur. İçinde sitrik asit barındırdığı için vücutta asit oluşturmaz.
  • Her gün düzenli olarak limonlu su içen insanların vücutlarındaki asit miktarı giderek azalır.
  • Eğer fazla kafein tüketmekten şikâyetçiyseniz ve bu durumu sonlandırmak istiyorsanız yine limonlu su yardımcınız olabilir. Çünkü limonlu su kişiyi daha enerjik hale getirdiği için kafein ihtiyacının da daha az hissedilmesini sağlar.
  • Limon kokusu sakinleştirici etki yapar. Bu yüzden limonlu su mutsuzluk, endişe ve depresyon durumları yaşandığında da insanlara iyi gelir ve olumlu etkilerde bulunur.
  • Üstelik limonlu su çok iyi bir antioksidandır, cilt lekelerinin ve kırışıklıkların giderilmesinde etkilidir.
  • Limon suyu özellikle karaciğer ve böbrekler için çok faydalıdır. Çünkü karaciğeri ve böbrekleri temizleyici niteliktedir. Ayrıca limonlu su limonun içerdiği potasyum ile kalp, beyin ve sinir fonksiyonlarının daha sağlıklı çalışmasına da yardımcı olur.

Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir