Tansiyon Düşüren Bitki Çayları Nelerdir?


Ginseng Çayı
Ginseng Çayı

Yaygın olmakla birlikte başta kalp damar rahatsızlıklarına ve felce yol açması bakımından risk faktörüne sahip hastalıklar arasında yer alan yüksek tansiyon yüksek kan basıncından kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Genetik özellikler, fazla kilo, böbrek, kalp hastalıkları ve hormonsal bozukluklarla birlikte kişinin yaşam tarzı da rahatsızlığı tetikleyici etkenlerdir. Bu nedenle ilaç tedavisi yanında kişinin düzenli ve sağlıklı beslenmesi, yaşam tarzını belli bir düzene sokması rahatsızlığın ortaya çıkmasını önlemeye yardımcıdır.

Kişiler alternatif önlemler alarak rahatsızlığın etkisini en aza indirebilirler. En etkili çözümlerden biri yüksek tansiyona iyi gelen ve tansiyonu dengeleyen bitkisel çaylardır. Ancak yüksek tansiyon için bitkisel çay içecek kişilerin kullandıkları tansiyon ilaçları ile birlikte etkileşime geçerek herhangi bir probleme neden olmaması için öncesinde mutlaka doktora danışmaları önerilir.

Hibiskus Çayı: Yüksek kan basıncını düşüren en etkili bitkisel çaylardan biri olan hibiskus çayı, kalp damarlarının duvarlarının güçlendirerek kan basıncını düzenler. Daha çok tadının ekşi olması sebebiyle zencefil, tarçın ya da limon suyu katılarak kullanılan hibiskus çayı, özellikle tansiyonu düşürmesi için soğuk olarak tüketilir. Hibiskus bitkisinin kurutulmuş çiçeğinden elde edilen çay bir bardak su içerisine 2 çay kaşığı katılarak suda en fazla 5 dakika kaynatılarak ve 15 dakika demlendikten sonra soğutularak içilir.

Hibiskus çayı düşük tansiyon problemi olanlarda sıcak olarak da tüketilebilir. Düşüğe yol açabilmesi bakımından hamilelerde ve emziren annelerde kullanımı tavsiye edilmez. Günde bir kez tüketildiğinde herhangi bir yan etkisi bulunmayan hibiskus çayı, kimi durumlarda kabızlığa yol açması bakımından rutin olarak alımı söz konusu ise lifli gıdalar ve su bol miktarlarda tüketilmelidir.

Alıç Çayı: Kan dolaşımını düzenlemesi ve yüksek tansiyonu düşürmesine bağlı olarak kalp krizi riskini de azaltan alıç çayı, kurutulmuş yaprakları ve meyvesi kullanılarak yapılır. Özellikle tansiyon rahatsızlıklarına bağlı olarak kurutulmuş yaprakları mutlaka kullanılması gereken alıç çayı, günde bir ya da iki fincan tüketilebilir.

1-2 çay kaşığı kurutulmuş yaprağı ve tatlandırması için 2 çay kaşığı kurutulmuş meyvesi ile kaynamış suya atılarak 15-20 dakika boyunca demlendikten sonra içilen alıç çayının tüketiminde dikkat edilecek nokta, tansiyon ilaçlarının yanında kandaki pıhtılaşma oranını da azaltması bakımından kan inceltici ilaçlarla alımında herhangi bir sorun yaşanmaması adına özen gösterilmelidir.

Sarımsak Çayı: Birçok rahatsızlığa iyi gelmesi yanında kardiyovasküler sistemi güçlendiren ve yüksek tansiyona kan basıncını düşürerek yardımcı olan sarımsak, gıdalarda kullanıldığı gibi çayı yapılarak da tüketilebilir. Sarımsak çayı, 1 bardak suya 1-2 diş sarımsak eklenerek yapılır. Kaynadıktan sonra bir süre demlemesi için bekletilen sarımsak çayı, 1 çay kaşığı bal katılarak ya da limon sıkılarak tüketilebilir. Günlük olarak bir fincan tüketimi yeterli olmakla birlikte kan inceltici ilaçlarla birlikte kesinlikle kullanılmamalıdır.

Ihlamur Çayı: Başta solunum yolları rahatsızlıklarına iyi gelen ıhlamur çayı, yüksek tansiyon sorunu yaşayanlarda da kullanımı tavsiye edilir. Ayrıca idrar sökücü özelliği ile tansiyon rahatsızlığına faydası bulunan ıhlamur, kalp ve damar rahatsızlıklarına da iyi gelir. Ihlamur çayı yapılarken dikkat edilecek unsur su ile birlikte kaynatmak yerine su kaynadıktan sonra içerisine atarak demlenmesini beklemektir.

Genellikle ıhlamurun tepeleme bir çay kaşığı yeterli olduğu çay günde iki ya da üç kez rahatlıkla tüketilebilir. Ancak ıhlamur çayının tüketiminde dikkat edilmesi gereken nokta uzun vadede sürekli kullanımında kalp rahatsızlıklarını ortaya çıkarması bakımından belli periyodlarda kullanılmalıdır.

Tansiyon rahatsızlığı için başlıca tüketilebilecek bitkisel çaylar yanında biberiye, tarçın, safran, zerdeçal çayları da kan basıncını düzenlenmesi bakımında yüksek tansiyonu olanlarca tüketilebilecek çaylar arasındadır.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir