Ballı Limon Çayının Sağlığa Faydaları


Ballı Limon Çayı
Ballı Limon Çayı

Herkes bal ve limon suyunun her tür çay için takviye olarak kullanıldığını bilir. Ancak, bir bardak ılık suda bir dilim limon ve bir miktar bal da kendi başına harika bir içecek ve şifa kaynağıdır. Bal ve limon çayı içmeye başlamanız için pek çok sağlık nedeni var. Limon, C vitamini bakımından zengin ve mükemmel bir antiviral ilaçtır ve bal, besleyici ve faydalı maddeler bakımından zengindir ve enfeksiyonlara karşı mükemmeldir. Zevklerinden ve aromasından bahsetmiyorum bile birbiriyle mükemmel uyum sağlar.

İşte ballı limon çayının sağlığa sağladığı faydalardan bazıları:

1. Sindirim iyileştirme – Limon karaciğeri daha fazla safra üretmesi için uyarır ve midenizin asitliğine katkıda bulunur. Vücudun toksinleri uzaklaştırmasına yardımcı olur ve antibakteriyel ve antiviral bir madde olarak işlev görür. Aynı zamanda enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur.

2. Mide temizliği – Zamanla midemizin iç astarı sindirilmemiş gıdalar, ölü bakteriler ve bağırsak hücreleri ile kaplanır. Bal ve limon çayı içmek, bu biriken maddeyi açığa çıkarmak için bağırsak duvarlarını uyarır.

3. Kabızlık giderme – Bağırsakları uyararak bu içecek doğrudan hareket etmeyi teşvik eder. Ayrıca, bağırsak mukusunun üretilmesine, kolonun hidrasyonuna ve suyun kurutulmuş dışkı ile infüzyonuna yardımcı olur.

4. Lenfatik sistem temizliği – Susuz lenfatik sistem birçok hastalığın gelişmesine neden olabilir. Temel sıvı ve su eksikliği sizi halsiz ve yorgun hissettirebilir, kabızlığa veya uykusuzluğa, düzensiz kan basıncına, strese ve zihinsel işlev bozukluğuna neden olabilir. Sabahın erken saatlerinde bal ve limon çayı içmek tüm bunları önler ve yol boyunca bağışıklığınızı geliştirir.

5. Enerji ve ruh hali artışı – Bu karışımdaki bal, daha az kalori harcayan bir ikramiye ekleyerek bir enerji verici görevi görür. Limon kokusunun doğal bir gevşetici olduğu bilinmektedir. O zaman bu karışımın enerjiyi artırmak ve ruh halinizi iyileştirmek için neden harika olduğu açık.

6. Diüretik özellikler – Bal harika bir antibakteriyel maddedir ve birçok enfeksiyon türünü geçirme kapasitesine sahiptir. Bal, doğal idrar söktürücü olan limon ve ılık suyla karıştırıldığında, idrar yollarınızı temizlemeniz için mükemmel bir ilaç alırsınız. Bu çay özellikle sık idrar yolu enfeksiyonları olan insanlar için tavsiye edilir. Düzenli içerseniz, tekrarlayan enfeksiyonları uzak tutacaktır.

7. Ağız hijyeni – Limon ağzınızın, diş etinizin, dişinizin ve dilinizin sağlığını korumak için mükemmeldir, bu yüzden limon ekstresi genellikle diş ürünlerinde bir bileşendir. Asidik doğası, saldırgan bakterileri öldürür ve nefesi kötüleştirir. Bal ve ılık suyla karıştırıldığında, ağız boşluğunuzu ve dilinizin üzerinde bulunan beyaz filmin durularını çürüyen yiyecek ve bakterilerin oluşturduğu plakayı iyice temizler.

8. Zayıflama yardımı– Limonda bulunabilen pektin adı verilen bir lif türü, iyi beslenmeyi sağlar ve yiyecek isteklerini uzak tutar. Ek olarak, bal ve limon çayı, midenizde kilo vermenize yardımcı olacak daha alkali bir atmosfer oluşturur.Sindirime olan katkısından dolayı ballı limonlu çay zayıflamaya yardımcı olur

9. Cilt bakımı – Limon cilt sağlığı konusunda birçok faydalı özelliğe sahiptir, bu yüzden güzellik ürünlerinde sıklıkla kullanılır. Bununla birlikte, bal aynı zamanda eşsiz bir gençleştirici, antibakteriyel ve kolajen özellikleri sağlar.

Bal ve limon çayı ipuçları

Sabahları içmek en iyisidir. Önce veya sonra dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Sıcak su kullanmayın, ılık su kullanın. Sıcak su, C vitamini ve diğer birçok sağlıklı maddeyi yok edecektir ve bu çayın sağlayabileceği sağlık yararları üzerinde olumsuz bir etkisi olacaktır.

Bir bardak ılık su alın, yarım limon ve bir tatlı kaşığı bal ekleyin. Malzemeyi iyice karıştırın ve su soğumadan önce için.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir