Armut Hangi Hastalıklara İyi Gelir?


Armut

Tüm Kuzey yarımkürede eşsiz besinsel yararlarından dolayı oldukça popüler bir meyve olan armut, lif, B2, C ve E vitamini, bakır ve potasyum bakımından zengindir. Ayrıca suda çözülebilen bir lif olan pektinden önemli miktarda barındırır. Peki bu şifalı meyve hangi hastalıklara iyi gelir?

Kan basıncı: Armut anti-oksidan ve anti-kanserojen glütasyon içerdiği için yüksek kan basıncını ve felç olasılıklarını aza indirir.

Kanser önleyici: İçerisinde bulunan C vitamini ve bakır antioksidan görevi görür. Böylece kansere neden olan etkenlerin hücrelere zarar vermesini engeller.

Kolesterol: Yüksek miktardaki pektin miktarı kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur.

Kolon sağlığı: Eğer amaç kolon sağlığını sağlamaksa armudun lifinden en iyi şekilde yararlanmak için bütün şekilde suyunu çıkarmadan tüketilmesi önerilir.

Kabızlık: Armuttaki pektinin idrar söktürücü ve ishal yapan özellikleri vardır. Bu yüzden düzenli şekilde içilen armut suyu bağırsak hareketlerini düzenler.

Yorgunluk: Armut, bünyesindeki yüksek miktarlardaki glikoz ve früktoz sayesinde hızlı ve doğal bir enerji kaynağıdır. Gün içerisinde yorgun hissedildiğinde tüketilen armut halsizliği ortadan kaldırır.

Ateş: Bu şifalı meyve vücut ateşini azaltır. Büyük bir bardak armut suyu içmekten yüksek ateşi düşürmeye yardımcı olur.

İltihap: Armudun iltihapları geçiren bir özelliği vardır. Ayrıca çeşitli iltihap kaynaklı ağrıları da çok etkili bir şekilde en aza indirir.

Nefes darlığı: Yaz sıcakları çocuklarda fazla balgama ve nefes darlığına neden olabilir. Bu srounlar için düzenli olarak armut suyu içilebilir.

Boğaz sorunları: Yaz aylarının meyvesi olan armut her gece içildiğinde vücudu serinletmeye yardımcı olur. Bununla birlikte boğaz sorunlarının önüne geçer.

Kan şekeri: Armutta önemli bir miktarda lif bulunur. Bir armut günlük lif ihtiyacın yaklaşık yüzde %24’ünü karşılar. Lifte hiç kalori bulunmaması armudu çok sağlıklı bir gıda yaptığı gibi kandaki şeker düzeyini de düşürmeye yardımcı olur.

Bağışıklık: Armudun içerisinde bulunan antioksidanlar kişinin bağışıklık sistemini güçlendirir. Eğer soğuk algınlığı riski görülürse armut suyu içilerek bu risk ortadan kaldırılabilir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir