Fasulye İle Nasıl Zayıflanır?


Fasulye
Fasulye

Kilo verme amacıyla yapılan diyetlerde tek tip beslenme sağlıksız bir alışkanlık olduğundan uzmanlar tarafından önerilmez. Bu nedenle diyetlerin çeşitli sağlıklı besinlerle zenginleştirilmesi gerekir. Fasulye de içeriğindek zengin protein içeriği ile sağlıklı ve zayıflayamaya yardımcı özellikleriyle, diyetlerde yer verilebilecek besinlerden biridir.

Düzenli kilo vermede en önemli adım plan ve programa ile kontrollü bir şekilde kilo vermektir. Kilo kontrolü günlük alınan ve yakılan kalori değerleri ile hesaplanabilir. Örneğin, ortalama 80 kg olan bir insanın günlük alması gereken kalori 2200 kalori civarındadır. Kiloyu kontrol altında tutmak için yakılan ve alınan kalori değerlerinin orantılı olması gerekir.

Düşük kalorili bir besin olan fasulye, diğer proteinli yiyeceklerle birlikte tüketildiğinde kişinin uzun süre tok kalmasını sağlar. Mide ve sindirim rahatsızlıkları olanlar fasulye yediğinde mide gazı problemleriyle karşılaşabilirler. Bu problem, fasulyeyi tüketimden bir gün önce suda bekletilerek en aza indirilebilir. Günlük diyete eklenen bir porsiyon fasulye, diğer öğünlerle de sağlıklı ve ölçülü beslenildiği takdirdr kalori dengesini düzene sokmaya yardımcı olur.

Lif bakımından zengin olan kuru fasulye mide ve bağırsakların çalışmasını sağlayarak vücudun daha fazla yağ ve kalori yakmasını sağlar. Vücuda güç vererek zinde kalmasını sağlar ve aynı zamanda salgıladığı leptin hormonu sayesinde kişiyi uzun süre tok tutar. Bu hormonal lifler kişiyi tok tutmanın yanı sıra kötü kolestrolü de düşürücü etkiye sahiptir.

Taze fasulye kandaki şeker miktarını düşürüp düzenlemeye de yardımcı olur. Bu yönüyle de kişinin tatlı yeme isteğini azaltarak dolaylı yoldan diyete destek olur. Yüksek demir ve protein içeriği ile de vejetaryen diyetlerde bulundurulması gereken yiyeceklerden biridir.

Diyete destek olması için kuru fasulye tüketimini günlük bir porsiyonu aşmaması gerekir. Ancak kuru fasulyeye göre kalori değerleri daha düşük olan yeşil fasulye günde birkaç porsiyon tüketilebilir. Özellikle zeytinyağlı yeşil fasulye yemeği az kalorili, bol lifli ve doğal bir yemek olarak diyet listelerinde yer alabilecek sağlıklı bir alternatiftir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir