Kuşburnu Hangi Hastalıklara İyi Gelir?


Kuşburnu
Kuşburnu

Hastalıklardan korunmaya yardımcı olabilecek birçok özelliğe sahip olan kuşburnu C vitamini, A vitamini, kalsiyum ve demir açısından zengin bir kaynak olmasının yanı sıra B kompleks vitaminleri, E vitamini, biyo flavonoidler, pektin, selenyum, manganez, magnezyum, fosfor, potasyum, kükürt ve silikon içerir. Genellikle çay formunda demlenerek kullanılır. Antioksidan özelliği ile ilaç ve kozmetik sanayisinde kullanılan bitkilerden biridir.

Kuşburnu Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Kuşburnu C vitamini ve yüksek antioksidan etkisinden sorumlu flavonoidler bakımından zengin bir meyvedir. Antioksidanlar, kalp hastalığı, artrit ve kanser gibi oksidasyon ile ilgili hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde yardımcı olur. Ayrıca erken yaşlanmada rol oynayan serbest radikallerin neden olduğu zararı engeller. Kuşburnu bir antioksidan olan likopen açısından domatesten daha zengin bir kaynaktır. Likopen, kalp hastalığı ve kanser riskinde azalma ile bağlantılı etkilere sahip bir antioksidandır.

C vitamini açısından zengin olan kuşburnu; bağışıklığı güçlendirir ve hastalıklara yakalanma riskini düşürür. Düzenli C vitamini alımı soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların şiddetini ve hastalığa yakalanma sıklığını azaltmaya yardımcı olur. Kuşburnu, bağışıklık sistemini güçlendiren başka bir vitamin olan A vitamini de  içerir. A vitamini bakteriyel ve viral enfeksiyonlardan korunmaya yardımcı olan, antioksidan özelliğe sahip bir vitamindir.

C vitamininin, solunum sorunları azalttığı ve astımı önlediği kanıtlanmıştır. Düzenli kuşburnu tüketimi astım, kronik öksürük, nefes darlığı ve burun akıntısı şikayetlerinin giderilmesine yardımcı olur. Çeşitli vitamin ve mineral varlığı ile bağışıklığı artırmaya yardımcı olurken, hastalık süresinin kısalmasını da sağlar.

İçerdiği antioksidanlar ile kolesterol seviyesini azaltmaya yardımcı olur. Kuşburnunda bulunan karotenoidler, flavonoidler ve polifenoller gibi antioksidanlar; oksidatif stres  ya da “hücre oksidasyonuna” neden olan serbest radikallere karşı vücudu korur ve güçlendirir. Kanser ve kalp-damar hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.

Anti-enflamatuar özellikleri ile romatoid artrit tedavisinde etkilidir. Ağrıyı ve eklemlerdeki iltihabı azaltır. Diyabet riskini azaltmak için şeker seviyesini düzenlemeye yardımcı olur ve mevcut vakaların semptomları iyileştirir. Kuşburnundaki meyve asitleri ve pektin diüretik ve laksatif özelliklere sahiptir. Böbrek hastalıklarının semptomlarını iyileştirir. Kabızlığın giderilmesine yardımcı olur.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir