Mantar Ağacı Nerede Yetişir?


Mantar Ağacı
Mantar Ağacı

Turunçgillerden bir ağaç türü olan mantar ağacı, kış ılıklığının yaşandığı yerlerde yetişebilir. Tropik bir ağaç türü olup köken itibari ile doğu Asya (Çin, Mançurya) bölgesine aittir. Kerestesinin gözenekli olması sebebi ile hafif bir yapıya sahiptir. Bilinen tür sayısı 10 civarıdır.

Mantar ağacı dekoratif özelliklere sahip bir ağaç türüdür. Bunun nedeni gövdesinin açık sarı olması ve kerestesinin gözenekli yapısıdır. Kerestesinin gözenekli oluşu sebebiyle yalıtım amaçlı da kullanılabilir. Aynı zamanda hoş kokusu ile de güzel bir süs bitkisi olarak bahçelerde de tercih edilir. Ancak uzun boylu ve gelişime açık yapısı sebebiyle saksıda bakımı uzun vadede mümkün değildir. Çiçekleri yeşilin sarıya yakın tonlarında olup küçüktürler. Ağacın meyveleri yuvarlak ve suludur. Yalıtım ve dekorasyon amaçlı kullanımında kabuğu öncelikli tercih edilir. Hafif, esnek ve yalıtımlı yapısı sayesinde bu kabuk doğal bir izolasyon malzemesidir.

Mantar ağacı tropikal kökenli bir turunçgil olduğundan soğuğa dayanıksız bir bitkidir. Bu sebeple kışın sert geçtiği bölgelerde yetişmesi olanaksızdır. Sağlıklı bir şekilde gelişip büyüyebilmesi için en soğuk aydaki sıcaklık değerinin ortalamasının 8 derecenin altına inmemesi gerekir. Bunun yanında çok yüksek sıcaklık değerleri de bitki gelişimi açısından olumsuzluk yaratır. Bitkinin doğal ortamındaki en yüksek sıcak ay ortalaması 49 derecedir.

Ağacın doğal gelişim ve dağılım bölgesindeki topraklar demir gibi organik maddeler açısından zengin kalkerli topraklardır. Bu göz önüne alındığında ağacın gelişimine en uygun toprak, organik madde açısından zengin kalkerli topraklar olacaktır. Kızılçam, maki, garig bitki örtüsü altındaki topraklar bu özelliği sağlar. Ağaç tropikal iklime ait bir bitki olduğundan kuraklık ağacın gelişimini olumsuz etkiler.

Özetle mantar ağacı Akdeniz iklim bölgesi ile subtropikal ve tropikal iklim bölgelerinde yetiştirilebilen kuraklığa, soğuğa, aşırı sıcağa dayanıksız bir ağaçtır. Bunun yanında hafif, süngerimsi ve kokulu gövdesi ile dekorasyon malzeme kaynağıdır.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir