Unutmabeni Nasıl Yetiştirilir?


Unutmabeni
Unutmabeni

Boraginaceae familyasına ait unutmabeni, iki yıllık bir bitkidir. Ana vatanı Amerika ve Avrupa kıtası olan bitkinin adı pek çok efsaneye konu olmuştur. Birçok ülkede aynı adla anılan bitki Yunanistan’da myosoti olarak bilirinir. Myosotinin kelime manası ise fare kulağıdır.

Bitkinin ekildikten sonra ilk yıl yaprakları oluşur. Unutmabeni bitkisinin yaprakları mızrap biçiminde ve yeşil renklidir. Çiçekleri genelde pembe, mavi ve beyaz olan bitki çiçek vermeye ikinci senesinde başlar.

Güneşli, yarı gölgeli ve nemli bölgeler unutmabeni çiçeğinin yetiştirilmesi için oldukça uygun mekanlardır. Bitkinin yetiştirilebilmesi için toprak koşullarının organik madde açısından zengin olması gerekir. Unutmabeni sıcak yerleri seven bir bitkidir.

Unutmabeni çiçeklendikten sonra tohum vermeye başlar. Bitki üretimi tohumlarından ya da kök kısmından bölünmesi ile yapılır. Dökülen tohumlara dokunulmazsa bir sonraki yıla kendiliğinden çoğalır.

Unutmabeni bitkisinin tohumları ya da kökten bölünen kısmı sonbahar mevsiminde ekilir. Bitki gelişmeye ise ilkbaharda başlar. Ekim işlemi belirli aralıklarla yapılır. Ekimi kışların sert geçtiği yerlerde kökten yapılıyorsa kökler soğuktan korunmalıdır. Bunu için önerilen yöntem ise köklerin malçata yapılmasıdır. Unutmabeni çimlenmeye ekiminden 8 gün sonra başlar. Bunun için toprak yüzeyinin nemli tutulması gerekir. Çimlenen tohumların fideleri şaşırtıldıktan sonra ise düzenli bir biçimde bitki sulanır.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir