Anason İle Nasıl Zayıflanır?


Anason
Anason

Kilo verme sürecinde en çok destek alınan şeylerden biri de bitkisel ürünlerdir. Aktarlara ve bitkisel ürün satan dükkanlara gidildiğinde gripten romatizmaya, depresyondan obeziteye kadar birçok soruna çare olabilecek ürün satılır. Ancak bu noktada önemli olan hangi bitkinin, nasıl kullanılacağıdır. Çünkü bitkiler ezbere kullanılamayacağı gibi aşırı dozda da tüketilmemelidir.

En sık çare aranan konular arasında yer alan fazla kilolar ise yine bitkisel yöntemlerle de çözüme ulaşabilir. Geçmişi 4 bin yıl öncesine dayanan anason da bu yardımcı bitkilerden sadece biridir.

Tokluk hissi yaratan, dolayısıyla daha az yemek yeme isteği uyandıran anason, Omega-3 yağ asitleri içerir. Somon balığı kadar Omega-3 içermesi nedeniyle zayıflatıcı özelliği bulunan anason, günde bir yemek kaşığı alındığında kilo verilmesini sağlar. Kilo miktarı kişilerin bünyesine göre değişiklik gösterse de yine de anasonun kilo vermede önemli bir yardımcı olduğu bilinir. Yemeklerden sonra içilen anason çayının sindirime yardımcı olduğu da bitki hakkında bilinenler arasında yer alır. Hazımsızlığa ve şişkinliğe iyi gelen bu çay, içen kişiyi rahatlatır.

Yine de her bitkide olduğu gibi anason kullanımında da dikkat edilmesi gerekenler vardır. Fazla alındığında bağırsakları yumuşatan ve vücudun aşırı su kaybetmesine neden olan anasonun da bilinçli kullanılması gerekir. Bu nedenle ideal doz, günde bir yemek kaşığı olarak önerilir.

Alkollü içeceklerde, yemeklerde, sabun ve parfüm yapımında da kullanılan anason, bronşit tedavisinde de iyileştirici özelliği ile devreye girer.

Anason çayı nasıl hazırlanır?

Anason

Çayı da içilebilen anasonun, taze ya da kurutulmuş yaprakları ve tohumları kullanılabilir. Bir bardak anason çayı için bir çay kaşığı kurutulmuş anason yaprağı ya da üç çay kaşığı taze yaprak yeterlidir. Yapılması gereken kaynamış suya anasonu atıp ateşin kapatılması ve 5-10 dakika demlenmesidir. Ayrıca uyku verdiği için yatmadan önce içilmesi de önerilir.

Bilimsel araştırmalarda herhangi bir yan etkisi bulunmamasına karşın yine de yüksek tansiyon hastalarına, hamilelere ve emziren kadınlara önerilmeyen anason, tüm bitkisel ürünlerde olduğu gibi doktora danışmayı gerektirir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir