Kakao Nasıl Yetiştirilir?


Kakao
Kakao

Ekvatorun 10 derece kuzeyi ve 10 derece güneyi arasındaki yağmur ormanları ve tropikal iklime sahip ekvator kuşağında yetişen kakao ağacının ana atanı Güney Amerika ve Batı Afrika’dır. Kakao üretiminde ilk sırada olan ülkeler Fildişi sahili, Gana ve Endonezya’dır. Türkiye’de ise sadece seralarda yetiştirildiği için ekonomik değildir.

Kakao theabrome adı verilen bir bitki türünün kurutulmuş tohumlarıdır. Dünya çapında 70-80 bin kilometrenin üzerinde bir ekim alanına sahiptir. Tropikal bölgelerin başlıca geçim kaynağı olan kakao ağacı15-20 metre boyundadır. İlk önce fidanlıklarda yetiştirilir. 5-6 yıl sonra meyve vermeye başlar. Yapraklarını kışın dökmez ve daima yeşil kalır. Çiçekleri yaşlı dal ve gövdelerden çıktığı için kavliflor bir bitkidir. İkiçenekliler sınıfında olan kakao ağacının meyvesi büyük bir salatalık şeklindedir. Kabuğu kalın ve serttir. Ortalama 25 yıl yaşar.

Ilık ve nemli iklim ağacı olan kakao düzenli aralıklarda yağan yağmur ve sulak topraklara ihtiyaç duyar. Toprağın verimli olması da kaliteli hasılat için önemlidir. Kakao ağacı hastalıklara karşı koruma sağlayan aşı tekniğiyle yetiştirilir. Sağlıklı bir ağaçtan alınan tomurcuklanmakta olan genç bir kakao dalı hastalıklı (üretici olmayan) fidanın gövdesine aşılanır. Hastalıklı fidanın başına bir yarık açılır. Sağlıklı dal bir bezle aşıyı alana kadar nemli kalması için sarılır.

Sağlıklı dal hastalıklı fidanda açılan yarığın içine yerleştirilir. Birleşme yeri bezle ya da bir bantla sarılarak üzerine torba geçirilir. Bu torba aşıyı alana kadar fidanın çürümesini  ve dışardan gelebilecek tehlikeleri engeller. Bir ay ya da daha kısa sürede aşı işlemi tamamalanır. Stratejik bir biçimde ağaç budaması yapılır. Bu budama işlemi ağacın şekilli büyümesini ve hasılatını güzel olmasını sağlar.

Kakao ağacı her yıl 6 aylık iki dönemde çiçek açar. 6 ayın sonunda kakao meyvelerini tamamen geliştirir. Meyveleri yeşilden sarı-turuncuya dönerek hasılat zamanı işçiler tarafından  toplanır. Toplandıktan birkaç gün sonra olgunlaşır. Dış kabukları bıçakla veya özel kesme aletiyle çekirdeğe zarar verilmeden kırılır. Çekirdek 5-7 gün kadar kurumaya bırakılır. Kuruyan çekirdekler mor rengine dönerek aroma geliştirirler. Çeşitli aşamalardan geçerek üretimi tamamlanan kakao piyasaya sürülür.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir