Leblebinin Faydaları Nelerdir?


Leblebi
Leblebi

Anavatanı Asya olan leblebi nohuttan yapılan bir besindir. Hala pek çok ülkenin yabancı olduğu leblebi ülkemizde de sıkça tüketilen bir yiyecektir. Genellikle diğer yağlı yemişlerle beraber çerez olarak tüketilen leblebi içinde kalsiyum, demir, potasyum, bakır, sodyum, A vitamini, C vitamini ve D vitamini gibi besin değerlerini barındırır. Kontrollü tüketildiğinde vücuda birçok yararı vardır.

Peki leblebi ne işe yarar? Leblebinin insan sağlığına faydaları nelerdir?

  • Leblebi cilt sağlığı için oldukça önemli bir besindir. Ancak leblebi cilt maskesi yapar gibi cilde direkt uygulanmaz. Leblebi nohuttan yapıldığı için leblebiyi kullanmak yerine nohutu lapa haline getirip cilde uygulamak daha doğrudur. Ayrıca leblebi düzenli bir şekilde besin olarak tüketilirse kırışıklıkları önler ve cilt yaralarının çabuk iyileşmesini sağlar.
  • Leblebi cilt sağlığında olduğu kadar saç sağlığında da önemlidir. Leblebi saç diplerini güçlendirerek dökülmeleri engeller. Kepek sorununu ortadan kaldırır.
  • Diyet listelerinin olmazsa olmazlarından birisi de leblebidir. Leblebi içerdiği besin değerlerinden dolayı kişiyi tok tutma özelliğine sahiptir. Bu yönüyle zayıflamaya yardımcı olur. Kişi daha az yemek yiyerek uzun süre tok kalır.
  • Kötü kolesterolü olan kişiler düzenli bir şekilde leblebi yiyerek kolesterollerini normal seviyede tutabilir.
  • Leblebi kişinin kalp krizi ve felç geçirme riskini azaltır. Kişiyi bu sorunlara karşı korur. Sağlıklı bir kalbe sahip olmak için her gün leblebi tüketmek önemlidir. Leblebi kalp sağlığının korunmasında önemli bir rol oynar.
  • Bazı kişiler uyuyamama, uykuya geç dalma gibi sorunlar yaşayabilir. Bu gibi sorunları çözmek için uyumadan 1 saat önce bir avuç leblebi yemek etkili olur.
  • Leblebi bağışıklık sistemini korur. Sinir hastalıkların çabuk atlatılmasına yardımcı olur.
  • Leblebi kadınlar için de iyi bir dosttur. Kadınları meme kanserine karşı korur. Menopozun daha kolay atlatılmasını sağlar.

Leblebi çok yan etkisi olan bir yiyecek değildir. Ancak kontrollü olarak tüketilmesinde fayda vardır. Günde 2-3 kahve fincanı leblebi yeterli bir miktardır. Bu miktardan fazla leblebi tüketen hassas mideli kişilerin midesinde gaz ve kramplar oluşabilir. Lifli bir besin olduğundan fazlası şişkinliğe de neden olabilir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir