Lavantanın Faydaları Nelerdir?


Lavanta
Lavanta

Genellikle hoş kokusu ile bilinen lavanta bu özelliği sayesinde kozmetik sektöründe mumdan parfüme, oda kokusundan sabuna kadar bir çok ürünün hammaddesinde olarak kullanılır. Lavanta Akdeniz’in taşlı, güneşli ve dağlık arazilerine özel bir bitkidir. Günümüzde ise Avustralya, Arap Yarımadası, Rusya ve ABD’de yetiştirilir.

Birçok farklı kullanım alanı olan lavantanın sağlık konusunda da oldukça fazla faydaları bulunur. Özellikle cilt sağlığı üzerinde etki gösteren lavanta daha bir çok sağlık sorununa karşı aktif olarak kullanılır. Lavantanın mor çiçeklerinin yapısında bulunan yağlar da sıklıkla kullanılır. Ayrıca tarih boyunca uyku bozukluklarında kullanılan lavanta çayı ise lavantanın en sık tercih edilen kullanım türüdür.

Lavanta Ne İşe Yarar?

Lavanta genellikle kozmetik sektöründe kullanılır fakat yapısında bulunan vitamin, mineral ve yağlardan dolayı çay ve yağ olarak bir çok sağlık sorununa karşı kullanılır.

Mantar Enfeksiyonları

Lavantanın yapraklarından elde edilen öz ile hazırlanan yağ mantarlara karşı oldukça güçlü bir etkiye sahiptir. Özellikle ayaklarda oluşan mantarlara karşı lavanta yağı kullanılabilir. Lavanta yağını ayaklardaki mantarlara karşı kullanmak için her akşam lavanta yağı ile ayaklarınıza masaj yapabilirsiniz.

Sinir Sistemi

Lavantanın yapısında bulunan rahatlatıcı aroma stres ile ilgili sorunlar üzerinde etkilidir. Aynı sebeple ortaya çıkan migren ve depresyon gibi rahatsızlıklara da etki eder. Taze lavantanın kokusu ile bu sorunlar üzerinde fayda sağlanabilir.

Uyku Sorunları

Lavanta sakinleştirici etkilere sahip olduğu için orta şiddetli gerçekleşen uyku bozukluklarına da iyi gelir. Uykuya geçişi kolaylaştıran lavantadan yararlanmak için uyurken baş ucunuza bir demet lavanta koyabilirsiniz. Kokusu ile size etki edecektir.

Saç Sağlığı 

Lavanta kişisel bakım için oldukça iyi bir tercihtir. Özellikle saç bakımı için lavanta önerilir. Kokusu ile bitleri saçlardan uzak tutar, saç dökülmelerine iyi gelir ve saç diplerinde oluşan ölü hücrelerin atılmasını sağlar.

Akne Sorunları

Lavanta yağı cilt problemleri üzerinde oldukça etkilidir. Özellikle ergenlik döneminde oluşan akne ve sivilceler üzerinde temizleyici ve onarıcı etkileri ile çözüm olabilir. Cildin yağ oranını dengeleyerek aknelerin oluşmasını azaltır.

Sindirim Sorunları

Lavantanın yapraklarından elde edilen çay sindirim üzerinde oldukça etkilidir. Yemeklerin bağırsaklara daha kolay geçmesine yardımcı olan lavanta çayı ülsere karşı koruma sağlayıp hazım problemlerine de iyi gelir. Lavanta çayını hazırlamak için ise 2 bardak kaynar suya 2 çay kaşığı kurumuş lavanta attıktan sonra 10 dakika demlenmesini bekleyin. Demlendikten sonra ise süzerek içebilirsiniz.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir