U Vitamini Faydaları Nelerdir?


U Vitamini

Yediğimiz her besinden ve ek gıda takviyesinden aldığımız A vitamini, B vitamini, C vitamini, D vitamini, K vitamini ve E vitamininin yanında; son günlerde ortaya atılmış U vitamini diye bir vitaminden bahsedilmektedir. Bu vitamin tıp dünyasında varlığı hakkında farklı görüşlere sahip olunan bir vitamin olup, aslında form olarak gerçek bir vitamin değildir. U vitamininin varlığı, mide rahatsızlıklarına iyi gelen yiyeceklerin içeriğinde olabilme ihtimalinden ortaya çıkmış ve isminin U vitamini olmasının sebebi “ulcer” (ülser hastalığı) kelimesinin baş harfinden esinlenilmiş olmasıdır. Tıbbi olarak çok net bir ispat olmadığından, sadece söylentiler üzerine U vitamininin mideyle ilgili rahatsızlıklarda başvurulacak bir vitamin olduğu öngörülmektedir.

U vitamininin faydaları nelerdir?

Bitki bilimcilerin özellikle var olduğunu iddia ettikleri ve sık sık kullanılması gerektiğini söyledikleri U vitamini, beyaz lahana ve kırmızı lahananın içerisinde bol miktarda bulunmaktadır.

U vitamini içeriği, bağırsak kanseri ve mide kanseri için doğal bir önleyicidir. Üstelik kolon kanseri denilen bağırsak kanserinin aileden ırsi olarak geçebileceği göz önünde bulundurulursa, bu kanserlere yakalanma riskinin önlenmesi için mutlaka U vitamini içeren besinlerle beslenmemiz gerekmektedir.

Kolik hastalığının tedavisinde, gastrit ve ülser gibi mide hastalıklarının tedavisinde U vitamini çok gerekli bir vitamindir.

U vitamini içerdiğini söylediğimiz kırmızı lahana ve beyaz lahananın, mide üzerinde iyileştirici etkileri ve zararlı toksinleri yok edici etkileri bulunmaktadır. Gastritten ya da ülserden kaynaklı problem yaşayan kişilerin mutlaka lahana yiyerek midesini rahatlatması önerilmektedir.

U vitamini için tüketilmesi önerilen lahanaların da kendi içinde bir takım özellikleri olmasını söyleyen uzmanlar; yenilecek lahanaların mutlaka tarlada yetişmiş olanlarından seçilmesi gerektiğini, renk olarak beyaz ya da sarımsı-yeşilimsi olanların yenmesine öncelik tanınmasını, özellikle iri beyaz lahanaların mutlaka yenmesi gerektiğini söylemektedir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir